Šéfka Okresnej prokuratúry Bratislava 1 prišla v súvislosti s tragédiou na Zochovej o funkciu

Policajti dokumentujú okolnosti tragickej dopravnej nehody, ktorá sa stala 2. októbra 2022 po 22:15 na Zochovej ulici v Bratislave. Do zastávky mestskej hromadnej dopravy (MHD) narazilo osobné auto. Bratislava, 3. október 2022. Bratislava: Tragická dopravná nehoda
Foto: SITA/Branislav Bibel

Okresná prokurátorka porušila interný predpis tým, že bezodkladne po zistení rozsahu tragickej nehody neinformovala svojho nadriadeného.

Šéfka Okresnej prokuratúry Bratislava 1 prišla o funkciu v súvislosti s tragédiou na zastávke mestskej hromadnej dopravy Zochova v Bratislave, pri ktorej Dušan D. pod vplyvom alkoholu s autom usmrtil päť ľudí. Informovala o tom Televízia Joj.

Okresná prokurátorka porušila interný predpis tým, že bezodkladne po zistení rozsahu tragickej nehody neinformovala svojho nadriadeného – krajského prokurátora Rastislava Remetu, ktorý prišiel na miesto nehody na druhý deň ráno. Remeta informáciu potvrdil s tým, že o uvoľnenie z funkcie požiadala sama okresná prokurátorka po pohovore s nadriadeným. „S odstupom času sa okresná prokurátorka rozhodla, že podá žiadosť o uvoľnenie z funkcie,“ povedal Remeta pre TV JOJ.

Tragédia na zastávke MHD Zochova v Bratislave, pri ktorej opitý vodič usmrtil päť mladých ľudí a ďalšie osoby zranil, je mimoriadnou udalosťou, ktorú majú prokurátori povinnosť okamžite hlásiť nadriadenému. Ide o interný predpis vydaný generálnym prokurátorom v roku 2021.

Hlásiť to musia vtedy, keď dôjde k usmrteniu viac ako troch osôb, vážnemu zraneniu minimálne siedmych osôb či škode presahujúcej sumu 333-tisíc eur. Okrem toho sa za takú udalosť považuje aj situácia, ktorá môže vzbudiť ohlas verejnosti, napríklad usmrtenie známej osoby z verejného života, politika, umelca alebo novinára.

Informovanie nadriadených o mimoriadnych udalostiach je pre bratislavských prokurátorov od 5. októbra ešte prísnejšie. Aj na základe zlyhania okresnej prokurátorky Bratislava I. nariadil Remeta bratislavským prokurátorom povinnosť byť osobne pri každej dopravnej nehode s následkom smrti. Doteraz takúto povinnosť nemali.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk