Seniori, dávajte si pozor pred podvodníkmi, ktorí vás chcú obrať o peniaze. Toto sú rady od polície, ako sa nestať obeťou zlodejov

seniori-podvodnici-policia-radi-obet-telefonat-gettyimages.jpg
Ilustračná foto: gettyimages

Polícia v minulom roku zaznamenala niekoľko podvodov, ktorých sa dopúšťajú páchatelia na najzraniteľnejšej skupine obyvateľstva, na senioroch.

Pod rôznymi zámienkami vylákali od starších osôb finančné prostriedky v rôznej výške, bohužiaľ, veľakrát pripravili seniorov o celoživotné úspory. Podvodníci si vytypujú väčšinou osamelých dôchodcov, prípadne takých, ktorí sú cez deň sami doma. Polícia neustále vykonáva opatrenia na zamedzenie páchania tejto trestnej činnosti, a zároveň vyzýva občanov, hlavne seniorov, aby zvýšili svoju obozretnosť a ostražitosť.

Aby ste sa nestali vy alebo vaši príbuzní obeťami takýchto podvodných konaní, polícia poskytuje tieto užitočné rady:

  • V prípade, že vám niekto zavolá a oznámi vám, že mal váš známy alebo príbuzný úraz, prípadne dopravnú nehodu alebo sa mu niečo vážne stalo, zachovajte pokoj a vypýtajte si meno volajúceho a jeho číslo.
  • Potom položte telefón a ihneď kontaktujte niekoho zo svojich príbuzných alebo priateľov a požiadajte ich o pomoc.
  • V žiadnom prípade volajúcim nič nesľubujte. Podvodníci sa len tak ľahko nevzdávajú a kontaktujú svoju obeť niekoľkokrát a pod rôznymi zámienkami.
  • Ak si neviete overiť pravdivosť informácií, ktoré Vám volajúci poskytne, zachovajte pokoj a kontaktujte políciu na telefónnom čísle 158.

Podvodníci využívajú strach a tieseň svojej obete a nátlakovo sa domáhajú odpovedí a snažia sa prinútiť svoju obeť konať tak, ako chcú oni. Nekomunikujte s nimi dlho a vždy postupujte rovnako; vypýtajte si ich telefónne číslo a meno, prípadne sa opýtajte, v ktorej nemocnici váš príbuzný leží alebo kde sa dopravná nehoda stala a telefón položte. Ihneď kontaktujte svojich blízkych príbuzných alebo priateľov, prípadne susedov.

Ak máte strach a neviete si poradiť, kontaktujte políciu na telefónnom čísle 158. V žiadnom prípade sa nenechajte zastrašiť a nikdy ich nepočúvajte, keď Vám hovoria, aby ste to nikomu nepovedali. A to ani v prípade, keď vám hovoria, že váš príbuzný bude mať problémy. Taktiež v žiadnom prípade nedávajte nikomu svoje číslo účtu a nikomu neposielajte na účet žiadne peniaze. Nikomu neprezrádzajte, kde a v akej výške máte uložené Vaše úspory. Všetky tieto užitočné rady platia aj v prípade, že sa vášmu príbuznému prihodilo niečo zlé v zahraničí.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk