Množstvo seniorov si neuvedomuje, že dátum platnosti uvedený na SeniorPase označuje platnosť karty, nie platnosť predplatného cestovného lístka. Netreba však na to zabúdať.
„Každý si môže platnosť lístkov na karte, platí to aj u SeniorPasov, skontrolovať kedykoľvek cez označovače v autobusoch, v automatoch, v predajniach dopravcov. V označovačoch by to mohlo byť najjednoduchšie aj pre seniora, pretože stlačí iba jednu ikonu s označením INFO a priloží kartu,“ uviedla hovorkyňa Bratislavskej integrovanej dopravy Eva Kukurová.
SeniorPas je čipová karta, na ktorej je načítaný bezplatný ročný cestovný lístok. Určený je pre ľudí nad 70 rokov, ktorí chcú cestovať po Bratislave a Bratislavskom kraji u všetkých dopravcov zapojených do Integrovaného dopravného systému v Bratislavskom kraji (IDS BK) bezplatne.
S
SeniorPas platí päť rokov. Ak má napríklad senior na karte napísané, že platí do roku 2020, v skutočnosti je to len platnosť karty, neznamená to, že do roku 2020 má predplatený cestovný lístok. Ten si treba obnovovať každý rok.
Cestujúci, ktorým sa končí ročná platnosť predplatného, si ho môžupredĺžiť tridsať dní pred koncom platnosti. Doteraz to bolo možné najskôr jeden deň pred koncom platnosti. Predplatné si môžu cestujúci predĺžiť cez nové označovače cestovných lístkov v dopravných prostriedkoch i cez nové multifunkčné automaty. Platnosť predĺžia aj v predajniach Dopravného podniku Bratislava (DPB) a Slovak Lines i u vodičov prímestských autobusov Slovak Lines.
Cestujúci stlačí na displeji označovača INFO, priloží kartu k miestu pod displejom, kým sa nepredĺži platnosť preukazu. Občan s platným SeniorPasom, teda platným cestovným lístkom, je krytý v prípade nehody či iných poistných udalostí, ktoré sa môžu udiať počas cestovania. „Zároveň vďaka platnosti SeniorPasov poznáme, koľko cestujúcich skutočne využíva integrovanú dopravu. Samosprávy tak vedia zefektívniť výšku nákladov spojených s financovaním verejnej dopravy a zliav pre cestujúcich,“ povedal Marian Rovenský z IDS BK.