Sezóna komárov v Bratislave začala, odborníci zasahovali už na viacerých miestach

zásah proti komárom
Foto: Facebook/ Bratislava - hlavné mesto SR, Gettyimages - koláž Bratislavadeň

Odborníci už tento rok zmonitorovali v Bratislave viac ako 1500 liahnisk. Larvy sa snažia zlikvidovať v čo najkratšom čase.

Ich bzučanie je otravné a ak sadnú na ľudskú pokožku, zanechajú po sebe stopy v podobe nepekných pľuzgierikov, ktoré navyše svrbia. Reč je o komároch a Bratislavčania sa im ani tento rok nevyhnú.

Desiatky vykonaných zásahov

Mesto na sociálnej sieti informovalo, že od marca sú v teréne odborníci a pravidelne monitorujú liahniska po celej Bratislave. Stihli vykonať už viac ako 1500 monitoringov.

Pred niekoľkými dňami odhalili liahnisko na Devíne a následne zasahovali. Larvy je potrebné zlikvidovať v čo najkratšom čase, aby nestihli narásť. Zásahy prebehli aj v Rusovciach, Dúbravke, Petržalke či Devínskej Novej Vsi.

Zásahy sa robia ručne, pomocou chrličov BTI či vzdušnými zásahmi pomocou dronov. V Rakúsku používajú na likvidáciu lariev selektívny larvicíd a rovnaká metóda sa využíva v hlavnom meste.

Zásah proti komárom
Zo zásahu na Devíne. Foto: Facebook/ Bratislava - hlavné mesto SR

Ako sa pred komármi chrániť

Ak aj vy hľadáte na internete pred letom, ako sa zbaviť otravného hmyzu, prinášame niekoľko rád. Pokožku štípe samička komára, pretože žije len viac ako mesiac a na rozmnožovanie potrebuje nasať čo najviac krvi.

Komáre sú najaktívnejšie za úsvitu, počas súmraku a podvečer. Najlepšie je v tento čas nebyť vonku, inak vám hrozia červené štípance.

V lete nosíme ľahké, tenké oblečenie a veľakrát si nájdeme štípance aj na miestach, ktoré boli zakryté. Môžete si vyskúšať obliecť viac vrstiev hrubšieho oblečenia a nastriekať na odhalené časti repelent.

Byt alebo dom je vhodné zabezpečiť sieťkami proti hmyzu. Ak sa vám domov už „prepašoval“ komár, skúste urobiť prievan – hmyz to neznáša. Majitelia rodinných domov by nemali zabúdať na pravidelné kosenie trávnika a kríkov, v ktorých sa komáre zdržiavajú. Komáre lákajú aj sudy s dažďovou vodou či črepníky.

Pri sedení vonku vás môžu ochrániť dymové špirály či vonné tyčinky. Z babských receptov stojí za zmienku medovka lekárska, citrónová tráva, mäta, škorica, bazalka, levanduľa, krík s paradajkami, tymián či kôpor. Bylinky sú najlepším odpudzovačom komárov, keď sú čerstvé.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk