Sezónny náučný chodník na Sysľovských poliach je už otvorený pre chodcov aj cyklistov

Syslovske polia chranene vtacie uzemie.jpg

Chodník bude otvorený pre peších a cyklistov každý rok v období od 1. júla do 30. septembra.

V sobotu 1. júla otvorili v Bratislave nový sezónny náučný chodník na Sysľovských poliach. Sysľovské polia sú chráneným vtáčím územím (CHVÚ) a posledným hniezdiskom vzácnych druhov – dropa veľkého a sokola kobcovitého.

Ako informuje mesto na sociálnej sieti, chodník bude otvorený pre peších a cyklistov každý rok v období od 1. júla do 30. septembra, pričom pohyb v chránenom území je možný len po trase náučného chodníka. Mimo sezóny otvorenia chodníka je vstup do CHVÚ zakázaný.

Drop veľký je najťažší lietajúci vták v Európe a dnes sú Sysľovské polia jeho jediným hniezdnym územím. „Sokol kobcovitý bol tiež kedysi bežným druhom, no v roku 2012 už nebol známy žiaden hniezdiaci pár,“ vysvetľuje mesto s tým, že vďaka dlhodobým aktivitám na jeho záchranu dnes v tomto CHVÚ evidujú 15 až 25 párov.

Toto územie na rozmedzí mestských časti Jarovce, Rusovce a Čunovo má aj svoj historický význam. „Počas prechádzky sa z nových informačných tabúľ dozviete napríklad to, ako tu žili prví rímski osadníci, čo je Laura Majer, alebo ako negatívne zasahovala Železná opona do života ľudí v tomto území,“ dodáva samospráva.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk