SHMÚ varuje pred vysokými teplotami aj pred búrkou s krúpami, ktorá by mala zasiahnuť Bratislavu v nedeľu

pekné počasie
ilustračné: SITA/AP

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal opäť výstrahy pred vysokými teplotami. Tie by mali potrápiť Nitranov počas dvoch dní. Výstraha bola vydaná aj v súvislosti s búrkami.

Ako uvádza Slovenský hydrometeorologický ústav: „V okrese Nitra sa ojedinele očakáva dosahovanie maximálnej teploty vzduchu 33 °C.“  Výstraha prvého stupňa platí počas nedele 5. augusta v čase od 13.00 do 18.00 h.

„Vysoká teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov,“ uvádza SHMÚ. Ako dopĺňajú meteorológovia, uvedená teplota vzduchu je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, no napriek tomu je pravdepodobnosť nadmerného zaťaženia organizmu u niektorých osôb vysoká.

Výstraha prvého stupňa pred vysokými teplotami platí aj počas utorka 7. augusta v čase od 13.00 do 18.00 h. V tento deň sa v okrese Bratislava miestami očakáva dosahovanie maximálnej teploty vzduchu 33 stupňov Celzia.

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahu aj pred búrkou. Búrky z tepla nie sú ničím nezvyčajným. „V okrese Bratislava je zvýšená pravdepodobnosť búrok s krúpami, ktoré predstavujú potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity,“ upozorňuje SHMÚ.

Výstraha prvého stupňa pred búrkami platí počas nedele 5. augusta v čase od 13.00 do 21.00 h. „S búrkami môžu byť spojené krátkodobé ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 20 – 40 mm a nárazy vetra rýchlosť 20 – 25 m/s (70 – 90 km/h),“ uvádza SHMÚ.

„Intenzita sprievodných javov je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu. Pri spomínaných búrkach je možný prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov (stekanie vody zo svahov, bahnotok, zatápanie pivníc, podchodov, podjazdov),“ uzatvárajú meteorológovia.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk