SHMÚ vydal výstrahu pred búrkami, ktoré môžu sprevádzať aj krúpy, vietor a intenzívne lejaky

Búrka
ilustračné: pixabay.com

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahu prvého stupňa. Tá sa týka búrok, ktoré by mali zasiahnuť celé územie Slovenska a nevyhne sa im ani Bratislava.

Ako uvádza Slovenský hydrometeorologický ústav na svojej webovej stránke, výstraha pred búrkami platí pre Bratislavu a okolie v nedeľu 3. júna, a to v čase od 11.00 do 20.00 h. Búrky však nie sú jediným javom, ktorý môže obyvateľov potrápiť. „V okrese Bratislava sa OJEDINELE očakáva výskyt búrok s krúpami, ktoré predstavujú potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity,“ informuje SHMÚ.

Podľa ďalších informácií od slovenských meteorológov, môžu byť s búrkami spojené aj krátkodobé, no za to intenzívne lejaky. Pri nich môžu úhrny zrážok dosiahnuť 20 až 40 mm. S búrkami je zvýšený aj výskyt vetra. Ako uvádza SHMÚ, nárazy vetra počas búrky môžu dosahovať rýchlosť 16 – 21 m/s (60 – 75 km/h).

„Intenzita sprievodných javov je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu,“ spresňuje Slovenský hydrometeorologický ústav. Nakoľko pri búrkach hrozia intenzívne lejaky, obyvatelia sa môžu potýkať aj s ďalším javom, akým je prechodný vzostup vody.

„Pri spomínaných búrkach je možný výrazný, prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov (stekanie vody zo svahov, bahnotok, zatápanie pivníc, podchodov, podjazdov),“ uzatvára vo svojej výstrahe SHMÚ.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk