SHMÚ vydal výstrahu pred vetrom, fúkať bude v meste aj na hrebeňoch Malých Karpát, kde môže vietor dosiahnuť až viac než 100 km/h

Vietor, bratislava, hasič
ilustračné: SITA

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahu prvého stupňa pred vetrom. Ten by mal obyvateľov Bratislavy a okolia potrápiť počas dvoch dní.

Ako sa píše na webe SHMÚ, výstraha pred vetrom na horách platí počas piatka 15. marca od 22.00 do polnoci a následne pokračuje aj počas soboty 16. marca, a to od polnoci do 04.00 h. ráno.

„V okrese Bratislava sa na na hrebeňoch Malých Karpát očakáva výskyt vetra, ktorý dosiahne krátkodobo (v nárazoch) rýchlosť 30 m/s (110 km/h), s priemernou rýchlosťou okolo 20 m/s(70 km/h),“ píše sa na webe slovenských meteorológov.

Ako dodáva ústav, predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, no napriek tomu predstavuje potenciálne nebezpečenstvo, a to najmä pre ľudské aktivity. V tomto prípade pre pešiu turistiku či horolezectvo.

Podľa ďalších informácií od ústavu, výstraha pred vetrom, tentoraz však už nie na horách, ale v meste, platí aj počas soboty 16. marca, a to v čase od polnoci do 07.00 h. ráno.

„V okrese Bratislava sa očakáva miestami výskyt vetra, ktorý dosiahne krátkodobo (v nárazoch) rýchlosť 18 – 21 m/s (65 – 75 km/h). Táto rýchlosť predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu,“ vyjadril sa SHMÚ záverom.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk