Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Rybnicna_maps.google.sk_.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: maps.google.sk
24. januára 2017 Správy BratislavaNovinky z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2017

Sídlo Styčného integračného tímu NATO slávnostne otvorili v Bratislave

V priestoroch kasární vo Vajnoroch v utorok slávnostne otvorili sídlo Styčného integračného tímu NATO na Slovensku (NFIU SVK). Slovenská republika tak splnila svoj záväzok zo summitu NATO vo Walese, ktorý potvrdila vo februári 2015, keď o vytvorenie tohto tímu požiadala na stretnutí ministrov obrany v Bruseli.

Vybudovanie NFIU odobrila v júli 2015 vláda a následne aj Národná rada SR. Styčný integračný tím bude koordinovať a pomáhať spojencom pracovať efektívnejšie s cieľom udržať obyvateľstvo členských krajín v bezpečí. Okrem ministra obrany SR Petra Gajdoša sa na ceremoniáli zúčastnili aj námestník generálneho tajomníka NATO pre verejnú diplomaciu Tacan Ildem, zástupca predsedu Vojenského výboru NATO generálporučík Steven M. Shepro a veliteľ Spojeneckých síl NATO generál Salvatore Farina.

Námestník generálneho tajomníka NATO pre verejnú diplomaciu Tacan Ildem poďakoval v mene generálneho tajomníka Aliancie Jensa Stoltenberga slovenskej vláde a občanom za silnú podporu pre NATO a za to, že sa NFIU podarilo na Slovensku zriadiť. „Je to práve myšlienka jeden za všetkých a všetci za jedného, ktorá udržuje silné NATO, našich občanov v bezpečí a naše krajiny v mieri,“ vyhlásil Ildem.

Zdôraznil, že NATO bola a aj bude obranná aliancia a ozbrojené sily členských štátov nepredstavujú hrozbu pre žiadnu krajinu. „Naším cieľom je zabrániť konfliktu, a nie ho vyprovokovať,“ zdôraznil.

Veliteľ Spojeneckých síl NATO generál Salvatore Farina vyzdvihol strategickú polohu Slovenska a pripomenul, že styčné tímy sú v ôsmich krajinách – okrem Slovenska aj v Litve, Estónsku, Lotyšsku, Poľsku, Bulharsku, Rumunsku a v Maďarsku. „Tento organizačný prvok vnímame ako príspevok k národnej, ako aj ku kolektívnej obrane vo svetle bezpečnostného vývoja od summitu NATO vo Walese,“ povedal slovenský minister obrany Peter Gajdoš s tým, že primárnou úlohou NFIU je v prípade potreby zabezpečiť bezproblémové rozmiestnenie síl Aliancie na území východného krídla. Zároveň zdôraznil, že v žiadnom prípade nejde o základňu NATO, ako je to často nesprávne interpretované.

Hlavnou úlohou NFIU na Slovensku je podpora kolektívnej obrany NATO v plánovacom procese, asistencia pri výcviku a spoločných cvičeniach a v prípade potreby zabezpečenie a koordinácia prijatia spojeneckých síl v danom regióne. V slovenskom NFIU bude pôsobiť 41 príslušníkov, z toho 21 pozícií je určených pre Slovensko a 20 pozícií pre medzinárodný personál z členských krajín NATO. Styčný integračný tím NATO na Slovensku dosiahol počiatočnú operačnú spôsobilosť 1. januára 2017, čo v praxi znamená, že od tohto dátumu splnil všetky požadované organizačné, administratívne a technické kritéria. Plnú spôsobilosť by mal dosiahnuť 1. júna 2017.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X