Skauti v Karlovej Vsi oslavujú storočnicu, v rámci nej si môžete od stredy pozrieť výstavu

skauti
foto: archív 1. zbor skautov / zdroj: www.karlovaves.sk

Ako uvádza bratislavská mestská časť Karlova Ves, skauti tu pripravujú výstavu k ich storočnici.

Bratislavský 1. zbor skautov, ktorý pôsobí v Karlovej vsi, si tento rok pripomína úctyhodných 100 rokov od svojho vzniku.Skautská „jednotka“ zároveň podľa informácií tejto mestskej časti patrí  medzi najväčšie a najaktívnejšie skautské zbory na Slovensku. Svoju storočnicu oslávia a hlavne zmapujú výstavou. Slávnostné otvorenie výstavy sa uskutoční na karloveskom miestnom úrade v stredu 15. mája 2019 o 16.30 h.

„Bratislavská jednotka sa hrdo hlási k svojej histórii a aktívne rozvíja svoju činnosť v klubovniach Karloveského centra kultúry na Molecovej ulici 2. Okrem pravidelného a pestrého programu, ktorý vyplýva zo skautskej činnosti, sa zapája aj do života mestskej časti, pomáha pri organizovaní rôznych kultúrnych a spoločenských podujatí a snaží sa zveľaďovať svoje okolie,“ uvádza Karlova Ves na svojej webovej stránke.

Ako dopĺňa mestská časť, v miestnom skautskom zbore je viac než 150 členov, ktorí sa pravidelne stretávajú v šiestich oddieloch. „Viac ako stovke detí vo veku od 7 do 15 rokov sa venuje 35 mladých dobrovoľníkov. Pokračujú tak v tradícii, ktorá sa spája so vznikom prvej Československej republiky. V roku 1919 vznikol jeden z prvých oddielov skautov na našom území práve na území vtedajšieho Prešporku,“ pokračuje Karlova Ves.

Prvý oddiel skautov Bratislava začal písať svoju históriu v apríli 1919, vznik skautského hnutia bol v tom čase úzko spojený aj s budovaním 1. Československej republiky. Prvý prezident Tomáš. G. Masaryk patril podľa slov Karlovej Vsi k veľkým podporovateľom tohto hnutia, ktoré v celom Československu dosiahlo koncom tridsiatych rokov hranicu 100-tisíc členov.

„Počas Slovenského štátu bol skauting u nás zakázaný a po krátkej povojnovej obnove bol zakázaný aj počas komunizmu. Práve tento rok v marci si skauti pripomenuli 10 699 dní slobodnej a neprerušenej činnosti, najdlhšieho úseku vo svojich dejinách. Sto rokov činnosti je však najmä storočím nezabudnuteľných zážitkov, silných priateľstiev a osobných príbehov, ktoré boli v  nemalej miere definované práve skautskou výchovou,“ dopĺňa bratislavská mestská časť Karlova Ves.

Návštevníci majú možnosť pozrieť si výstavu od 15. mája až do augusta na Miestnom úrade Karlova Ves, ktorý sa nachádza na Námestí sv. Františka 8. Výstava je prístupná širokej verejnosti, a to v čase otváracích hodín.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk