Odstránenie toxickej skládky po bývalých Chemických závodoch Juraja Dimitrova môže podľa odhadov stáť až 300 miliónov eur.
Odstránenie skládky chemického odpadu z bývalých Chemických závodov Juraja Dimitrova v bratislavskej Vrakuni ostane na pleciach hlavného mesta, prípadne štátu. Povedal to dnes na tlačovej konferencii riaditeľ Inštitútu pre rozvoj Bratislavského kraja Miroslav Dragun.
„Podľa privatizačnej zmluvy, z ktorej časť sme dostali z Fondu národného majetku, nebolo podmienkou pre privatizéra odstránenie tejto toxickej skládky,“ vysvetlil Dragun s tým, že pozemky a skládka prešli v 80. rokoch najprv pod Jednotné roľnícke družstvo Ružinov a následne pod mestský národný výbor v Bratislave.
Odstránenie toxickej skládky vo Vrakuni však môže podľa odhadov stáť až 300 miliónov eur. „Viem, že tie peniaze nie sú malé a jedine, odkiaľ ich vieme získať, sú zdroje z eurofondov,“ povedal dnes starosta Vrakune Martin Kuruc.
Starosta verí, že mu v tom pomôže aj prieskum, ktorý nechalo vypracovať Ministerstvo životného prostredia SR a jeho výsledky by mali byť známe koncom júla. Navyše, samotná mestská časť nechala minulý týždeň odobrať vzorky pôdy aj vody pri skládke a poslali ich na prieskum.
Podľa starostu takýmto lokálnym prieskumom chcú zistiť, aký je stav pôdy a vody v okolí skládky v súčasnosti a výsledky chcú potom neskôr porovnať aj s prieskumom ministerstva životného prostredia. Stav vody v okolí toxickej skládky na základe rozhodnutia bratislavského mestského zastupiteľstva analyzuje aj Bratislavská vodárenská spoločnosť. Výsledky by mali byť známe už v júni.
Vedenie bratislavskej Vrakune robí viaceré kroky, aby sa dlhoročný problém s neriešenou toxickou skládkou pohol dopredu. Vo Vrakuni pre toxickú skládku pred časom vyhlásili štrajkovú pohotovosť, pridali sa k nim už aj Podunajské Biskupice. Starosta Kuruc hovorí, že takúto výzvu dostali všetky okolité obce, ktorých sa skládka týka. Vrakuňa sa už so žiadosťou o podporu a pomoc obrátila aj na hlavné mesto Bratislava a Bratislavský samosprávny kraj.
„Všetky samosprávne orgány, ktoré k tomu majú čo povedať, nás podporujú a pripojili sa k našej iniciatíve,“ povedal starosta Kuruc, ktorý verí, že skládka chemického odpadu bude už v blízkej dobe odstránená.