Školáci z Rače využili počas dňa bez áut peší autobus, ZŠ Tbiliská čakajú dopravné vylepšenia

Vyse 150 skolakov z race islo dnes do skoly pesim autobusom. zdroj mib 03.jpg
Foto: Metropolitný inštitút Bratislavy

Škola je súčasťou projektu Ulice pre deti, ktorej cieľom je tiež motivovať rodičov a deti k doprave bez áut.

Od budúceho týždňa čakajú Základnú školu (ZŠ) Tbiliská v Rači dopravné vylepšenia. Ako informuje Annamária Krchňavá z Metropolitného inštitútu Bratislavy (MIB) ZŠ na Tbiliskej je prvou školou zapojenou do programu Ulice pre deti.

V jej okolí sa začínajú diať zmeny, ktoré majú zvýšiť bezpečnosť ulíc, a tiež zatraktívniť okolie školy,“ uviedla s tým, že súčasťou projektu je aj osveta, ktorej cieľom je motivovať deti aj rodičov k pešej, cyklistickej či mestskej hromadnej doprave.

Peší školský autobus

Počas Svetového dňa bez áut mohli ísť deti do školy Peším školským autobusom. Netradičnú cestu do školy si vyskúšalo viac ako 150 školákov z Rače.

Deti sa mohli pridať k autobusu na štyroch trasách, ktoré boli navrhnuté na základe reálnych adries školákov. Na každú skupinku dozerali vždy dve dospelé osoby,“ vysvetlila urbanistka a koordinátorka projektu Ulice pre deti z MIB Sandra Štasselová s tým, že v spolupráci s Dopravným podnikom Bratislava vznikli zastávky aj cestovný poriadok.

Festival Tbiliská na hranie

V sobotu 24. septembra sa uskutoční na ulici pred školou Festival Tbiliská na hranie. Ulica sa zmení na jednodňovú pešiu zónu, kde sa budú môcť deti nerušene pohybovať.

Bohatý sprievodný program zahŕňa rôzne turnaje, workshopy skladania lega či stavania bunkra z kartónu, bábkové divadlo, čítanie kníh aj detskú diskotéku,“ priblížil MIB.

Pripravená je tiež diskusia s odborníkmi na tému Ako sa nebáť cesty do školy. Cieľom podujatia je poukázať na potenciál ulíc ako sociálnych verejných priestorov a rozšíriť myšlienku projektu Ulice pre deti.

Bezpečnejší vyvýšený chodník

Od 39. týždňa začnú budovať na križovatke ulíc Tbiliská a Rustaveliho bezpečnejší vyvýšený chodník cez cestu, ktorý slúži na zvýšenie bezpečnosti chodcov a spomalenie rýchlosti áut.

Chodci vďaka nemu získajú prednosť pri prechádzaní cez križovatku, budú viditeľnejší a križovatka sa stane prehľadnejšia aj pre deti,“ vysvetlila Krchňavá.

Na Rustavelliho ulici zas upravia časť cesty tak, aby sa na nej dalo krátkodobo zastaviť – takzvaný „kiss and drive“. Rodičia tak vysadia svoje dieťa na bezpečnom mieste v blízkosti školy bez toho, aby stáli v zápche na Tbiliskej ulici. Osadia tiež nové lavičky.

V ďalšej etape, s ktorou začnú na budúci rok, vzniknú chýbajúce priechody pre chodcov z neďalekých autobusových zastávok a doplnia aj nové osvetlenie.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk