Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zdrava strava skolske stravovanie petrzalka ilustracna gi.jpg
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračná foto : gettyimages
15. októbra 2018 InéŽivotný štýl v Bratislave od BratislavaDen.skTS BratislavaDen.sk Diskusia()

Školské jedálne budú plné zdravia

Svetový deň výživy sa oslavuje každý rok 16. októbra na pamiatku založenia Organizácie pre výživu a poľnohospodárstva Spojených národov (FAO) v roku 1945 a každoročne si ho pripomína mnoho krajín vrátane Slovenska.

V priebehu mesiaca október budú školské jedálne pre deti a ich rodičov pripravovať zdravé jedlá, spojené s ochutnávkou a výstavkou. Túto formu osláv Svetového dňa výživy pripravujú i viaceré školské jedálne materských a základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mestskej časti Petržalka, napr. školské jedálne MŠ Lachova, MŠ Strečnianska, MŠ Jankolova, MŠ Rovniankova, MŠ Haanova, MŠ Pifflova, MŠ Macharova, MŠ Ševčenkova, ZŠ Gessayova, ZŠ Turnianska a iné.

Aj napriek tomu, že školské jedálne každú chvíľu bojujú s nedostatkom pracovných síl, chcú prezentáciou pripravených zdravých jedál priblížiť deťom, žiakom a ich rodičom zdravé stravovanie, ktoré pre ne pripravujú obetavé pani kuchárky.

Kucharka.jpg
www.petrzalka.sk

Svoje majstrovské kuchárske umenie budú môcť predstaviť rodičom a ukázať, že školské jedálne varia a ponúkajú jedlá z čerstvých surovín. Pri spracovaní každého pokrmu sa dodržuje prísna osobná i prevádzková hygiena. Prísne sa sledujú odporúčané výživové dávky pre jednotlivé vekové kategórie detí a v neposlednom rade to, že je v školských jedálňach našich materských a základných škôl zabezpečovaná pestrosť stravy.

Dnes nám už nejde len o to, aby deti a žiaci v školskej jedálni skonzumovali jedno teplé jedlo. Ale aby jedlo, ktoré v školskej jedálni konzumujú, zodpovedalo požiadavkám zdravej výživy, plnilo odporúčané výživové dávky podľa veku stravníkov. V našich školských jedálňach učíme našich stravníkov kultúre stolovania, dodržiavaniu hygieny, spoločnému správaniu sa pri stole a v spolupráci s pani učiteľkami aj konzumácii pripravených jedál. A pretože deti sa doma stravujú odlišne, učíme ich konzumovať aj jedlá, ktoré sú pre ne menej známe.

Prezentáciou racionálnej výživy oboznamujeme deti, ale aj ich rodičov, aké potraviny sú zdravé pre správny duševný a telesný vývin detí. Zároveň rodičia majú možnosť zoznámiť sa a podiskutovať s pani kuchárkami. Napriek tomu, že práca kuchárok v školských jedálňach je náročná a finančne nedocenená, tie, ktoré u nás pracujú, túto prácu vykonávajú obetavo a s láskou. Lebo, ako sa mnohé vyjadrili, najkrajšie zadosťučinenie za ich snahu sú plné brušká a pochvala od malých i veľkých stravníkov.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X