Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Karloveska zakladna skola inkluzia znevyhodnene deti.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.karlovaves.sk
13. decembra 2019 Správy BratislavaAktuálne správy od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Školy zapojené do projektu na podporu začleňovania znevýhodnených detí si vymieňali skúsenosti

Do projektu Škola inkluzionistov je zapojených 40 škôl z celého Slovenska, patrí medzi ne aj táto v Bratislave.

Slovenské školy sa môžu po druhýkrát zapojiť do projektu Škola inkluzionistov, ktorý pomáha pri začleňovaní zdravotne znevýhodnených detí do vyučovania. Agentúru SITA o tom informovala Kristína Zelná z programu Kto chýba?, venovaný je inkluzívnemu vzdelávaniu.

V aktuálnom školskom roku sa do projektu zapojilo 20 škôl. Tie vďaka nemu ponúkajú aj pohľad do zákulisia inkluzívneho vzdelávania študentom pedagogiky a kolegom z učiteľského prostredia. Dnes svoje brány otvorila bratislavská základná škola, podobné dni otvorených dverí sa budú konať aj v Pliešovciach, Smoleniciach či v obci Budimír.

Základná škola Karloveská

Základná škola Karloveská v Bratislave je v projekte aktuálne zapojená v pozícii absolventa, keďže program premiérovo absolvovala vlani. Deň otvorených dverí pod názvom „Kto (NE)chýba?“, ktorý v rámci aktuálneho ročníka zorganizovala, ponúkol ukážku vyučovacích hodín a zdôraznil posun školy na ceste k inklúzii.

Projekt Škola inkluzionistov u nás spustil vlnu mnohých zmien – vytvorili sme funkčný inkluzívny tím, miesto zástupcu riaditeľky pre inkluzívne vzdelávanie, zabezpečili sme supervízie pre učiteľov a niekoľkodňové školenia,“ priblížil špeciálny pedagóg a zástupca riaditeľky pre inkluzívne vzdelávanie školy Adam Škopp. Dodal, že zaviedli niektoré systémové zmeny ako vyučovanie vonku alebo vytvorenie menších skupín na hodinách matematiky či cudzích jazykov.

Škola inkluzionistov

Študenti Pedagogickej fakulty Univerzity Komenského (UK) v Bratislave mohli vďaka dňu otvorených dverí na Základnej škole Karloveská sledovať vzdelávací proces s ohľadom na inkluzívne hodnoty.

Okrem povinnej odbornej praxe, ktorú absolvujú v rámci štúdia, nemajú veľa možností sledovať výučbu zameranú na inklúziu detí so zdravotným znevýhodnením alebo špeciálnymi výchovno-vzdelávacím potrebami. „Aspoň takéto krátkodobé exkurzie prinášajú cennú skúsenosť, ktorá môže zmeniť celkové nahliadanie na ich budúcu učiteľskú prácu,“ uzatvára pedagóg z Pedagogickej fakulty UK Jozef Miškolci.

V rámci projektu Škola inkluzionistov sa počas desiatich mesiacov vytvorila sieť 40 škôl z celého Slovenska. Na ceste k inklúzii sa navzájom sprevádzajú a podporujú aj vďaka intenzívnej práci desiatich konzultantov a desiatok externých školiteľov. Grantovo-vzdelávací projekt realizuje Nadácia pre deti Slovenska v rámci programu na podporu inkluzívneho vzdelávania Kto chýba?, ktorý vznikol vďaka dobročinnému Plesu v opere.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X