Slávnostne inaugurovali rektora i dekanov fakúlt

BRATISLAVA: Inaugurácia dekanov UK
Predseda Akademického senátu Univerzity Komenského Daniel Böhmer (uprostred v popredí), rektor UK Karol Mičieta (uprostred vzadu) a prorektori fakúlt univerzity počas slávnostnej inaugurácie desiatich dekanov fakúlt Univerzity Komenského v Bratislave. Bratislava, 26. február 2015. Foto: SITA/Robert Tappert

V aule Univerzity Komenského v Bratislave dnes slávnostne inaugurovali rektora univerzity Karola Mičietu a dekanov viacerých fakúlt.

Na spoločnom verejnom zasadnutí Vedeckej rady a Akademického senátu UK, vedeckých rád a akademických senátov jej fakúlt sa zúčastnil predseda NR SR Peter Pellegrini, predstavitelia diplomatického zboru či rektori slovenských i zahraničných vysokých škôl.

Rektor UK Karol Mičieta inauguroval desiatich dekanov fakúlt univerzity. Juraja Šteňa z Lekárskej fakulty, Eduarda Burdu z Právnickej, Jaroslava Šušola z Filozofickej, Milana Triznu z Prírodovedeckej, Alicu Vančovú z Pedagogickej, Mariána Vanderku z Fakulty telesnej výchovy a športu, Jána Danka z Jesseniovej lekárskej fakulty, Jozefa Masarika z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky, Jozefa Komorníka z Fakulty managementu a Luciu Mokrú z Fakulty sociálnych a ekonomických vied.

Ak existuje niečo, na čom by sme sa zrejme všetci zhodli, že zaistí mladým ľuďom dobrú a úspešnú budúcnosť, je to vzdelanie. Veď nie náhodou hovoríme o vedomostnej spoločnosti ako o našej méte. V tejto súvislosti sa však čoraz viac a oprávnene vzdelanie skloňuje s prívlastkom kvalitné, dobré, hodnotné, špičkové. Dlhodobo upozorňujeme slovenskú spoločnosť a štátnych predstaviteľov na nevyhnutnosť zaručenia a dodržania kvality vysokoškolského vzdelávania,“ uviedol vo svojom inauguračnom prejave rektor Univerzity Komenského. Osobitne apeloval na nevyhnutnosť reformy vzdelávania na Slovensku a zvýšenie sociálneho statusu pedagóga. „Riešenie naliehavých spoločenských tém a problémov je len ťažko predstaviteľné bez účasti Univerzity Komenského. Prináleží nám nezastupiteľná úloha pri formovaní vzdelanostnej elity Slovenska. Našou úlohou je obhájiť a naďalej zlepšiť naše postavenie špičkovej európskej akademickej inštitúcie, jednej z 500 najvýkonnejších svetových vysokých škôl,“ dodal Karol Mičieta.

Predseda parlamentu Peter Pellegrini ocenil skutočnosť, že UK v Bratislave vychovala niekoľko generácií osobností, ktoré sa úrovňou získaných vedomostí, schopnosťami a pracovitosťou presadili na popredných miestach spoločenského života doma i v zahraničí. „Univerzita dala Slovensku nielen prezidentov, premiérov či ministrov, dokonca aktuálne tretina poslancov Národnej rady SR absolvovala Univerzitu Komenského,“ povedal na inaugurácii.

Dnešná slávnostná inaugurácia rektora UK bola 40-tou na najstaršej slovenskej univerzite. Od založenia univerzity v roku 1919 inaugurovali 37 rektorov. V prípade prvého, Kristiána Hynka, sa tento slávnostný akt nekonal, prvá slávnostná inaugurácia nového rektora bola na univerzite až 21. marca 1922, keď rektorský úrad Kristiána Hynka prevzal Augustín Ráth.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk