Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
BRATISLAVA: Inaugurácia dekanov UK
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Predseda Akademického senátu Univerzity Komenského Daniel Böhmer (uprostred v popredí), rektor UK Karol Mičieta (uprostred vzadu) a prorektori fakúlt univerzity počas slávnostnej inaugurácie desiatich dekanov fakúlt Univerzity Komenského v Bratislave. Bratislava, 26. február 2015. Foto: SITA/Robert Tappert
26. februára 2015 Správy BratislavaIné správy z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2015, SITA

Slávnostne inaugurovali rektora i dekanov fakúlt

V aule Univerzity Komenského v Bratislave dnes slávnostne inaugurovali rektora univerzity Karola Mičietu a dekanov viacerých fakúlt.

Na spoločnom verejnom zasadnutí Vedeckej rady a Akademického senátu UK, vedeckých rád a akademických senátov jej fakúlt sa zúčastnil predseda NR SR Peter Pellegrini, predstavitelia diplomatického zboru či rektori slovenských i zahraničných vysokých škôl.

Rektor UK Karol Mičieta inauguroval desiatich dekanov fakúlt univerzity. Juraja Šteňa z Lekárskej fakulty, Eduarda Burdu z Právnickej, Jaroslava Šušola z Filozofickej, Milana Triznu z Prírodovedeckej, Alicu Vančovú z Pedagogickej, Mariána Vanderku z Fakulty telesnej výchovy a športu, Jána Danka z Jesseniovej lekárskej fakulty, Jozefa Masarika z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky, Jozefa Komorníka z Fakulty managementu a Luciu Mokrú z Fakulty sociálnych a ekonomických vied.

Ak existuje niečo, na čom by sme sa zrejme všetci zhodli, že zaistí mladým ľuďom dobrú a úspešnú budúcnosť, je to vzdelanie. Veď nie náhodou hovoríme o vedomostnej spoločnosti ako o našej méte. V tejto súvislosti sa však čoraz viac a oprávnene vzdelanie skloňuje s prívlastkom kvalitné, dobré, hodnotné, špičkové. Dlhodobo upozorňujeme slovenskú spoločnosť a štátnych predstaviteľov na nevyhnutnosť zaručenia a dodržania kvality vysokoškolského vzdelávania,“ uviedol vo svojom inauguračnom prejave rektor Univerzity Komenského. Osobitne apeloval na nevyhnutnosť reformy vzdelávania na Slovensku a zvýšenie sociálneho statusu pedagóga. „Riešenie naliehavých spoločenských tém a problémov je len ťažko predstaviteľné bez účasti Univerzity Komenského. Prináleží nám nezastupiteľná úloha pri formovaní vzdelanostnej elity Slovenska. Našou úlohou je obhájiť a naďalej zlepšiť naše postavenie špičkovej európskej akademickej inštitúcie, jednej z 500 najvýkonnejších svetových vysokých škôl,“ dodal Karol Mičieta.

Predseda parlamentu Peter Pellegrini ocenil skutočnosť, že UK v Bratislave vychovala niekoľko generácií osobností, ktoré sa úrovňou získaných vedomostí, schopnosťami a pracovitosťou presadili na popredných miestach spoločenského života doma i v zahraničí. „Univerzita dala Slovensku nielen prezidentov, premiérov či ministrov, dokonca aktuálne tretina poslancov Národnej rady SR absolvovala Univerzitu Komenského,“ povedal na inaugurácii.

Dnešná slávnostná inaugurácia rektora UK bola 40-tou na najstaršej slovenskej univerzite. Od založenia univerzity v roku 1919 inaugurovali 37 rektorov. V prípade prvého, Kristiána Hynka, sa tento slávnostný akt nekonal, prvá slávnostná inaugurácia nového rektora bola na univerzite až 21. marca 1922, keď rektorský úrad Kristiána Hynka prevzal Augustín Ráth.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X