Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Útulok zvierat, Vianoce
Pes v útulku Slobody zvierat počas vianočných sviatkov. Foto: SITA
6. decembra 2019 Správy BratislavaAktuálne správy od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Sloboda zvierat opätovne vyzýva ľudí, aby nedarovali zvieratá ako vianočný darček

Sloboda zvierat uvádza, že najťažšie obdobie zažíva práve v zime, kedy prijíma do svojich útulkov najviac zvierat.

Sloboda zvierat opätovne vyzvala ľudí, aby nedarovali zvieratá ako vianočný darček, informovala o tom v dnešnej tlačovej správe. Organizácia tvrdí, že darovanie zvierat na Vianoce často končí tým, že darované zviera sa ocitne v útulku alebo na ulici.

Ľudia, ktorí kupujú zvieratá ako vianočný darček, navyše často finančne podporujú masových množiteľov, ktorí držia zvieratá v nehumánnych podmienkach. Organizácia vyzýva ľudí k zodpovednosti a dôkladnému zváženiu, či je darovanie zvieraťa vhodným vianočným darčekom.

Zviera nie je vec

Zviera je živý tvor a nedá sa po sviatkoch vymeniť za iný model alebo vrátiť. Je to záväzok od prvého dňa a na dlhé roky. Najhoršie sú živé prekvapenia, bez predošlej dohody s obdarovaným – napríklad psík pre babku, ktorá ho pripne na reťaz alebo pre dieťa, ktoré nie je na takú zodpovednosť pripravené,“ povedala predsedníčka Slobody zvierat Pavla Dugovičová.

Podľa nej by si ľudia skôr ako sa rozhodnú niekomu na Vianoce darovať zviera, mali položiť otázky, či obdarovaný bude mať na zviera dostatok času, peňazí a či sa oň bude schopný zodpovedne postarať počas celej dĺžky života zvieraťa.

Útulok Bratislava

Kapacity slovenských útulkov sú celoročne naplnené a počty prijatých zvierat často prevyšujú počty adopcií. Len útulok Bratislava Polianky prijal od začiatku roka 2057 psov a mačiek (stratené, vyhodené, týrané, premnožené v dôsledku nezvládnutého chovu zo strany majiteľov alebo zámerného množenia), pričom nový domov prostredníctvom domácej alebo zahraničnej adopcie sa podarilo nájsť zatiaľ 1217 zvieratám.

Sloboda zvierat uvádza, že najťažšie obdobie zažíva práve v zime, kedy prijíma do svojich útulkov najviac zvierat. Uvíta preto aj finančnú a materiálnu pomoc zo strany ľudí na nákup krmiva pre zvieratá či výdavky spojené so zateplením príbytkov pre zvieratá.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X