Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Macky pixabay.jpg
Foto: ilustračné, pixabay.com
26. novembra 2019 Správy BratislavaAktuálne správy od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Sloboda zvierat počas projektu vykastrovala viac ako tisícku túlavých bratislavských mačiek

Náklady spojené s projektom išli zo špeciálneho rozpočtu mestského magistrátu.

Sloboda zvierat vykastrovala od augusta v Bratislave 1 259 túlavých mačiek. Kastrácia bola súčasťou projektu starostlivosti o túlavé mačky za vyše 25-tisíc eur, ktorý hradil magistrát hlavného mesta zo špeciálneho rozpočtu. Sloboda zvierat o tom informovala v tlačovej správe.

Do „Projektu starostlivosti o ferálne mačky v Bratislave“ sa okrem Slobody zvierat zapojili aj dobrovoľníci z Občianskeho združenia (OZ) Pomoc mačkám, OZ Pomoc pouličným mačkám a veterinárny tím zložený zo šiestich kliník.

Kastrácia mačiek

Túlavé mačky najskôr odchytili a následne vykastrovali, zaočkovali a podrobili celkovej veterinárnej prehliadke. Zraneným mačkám poskytli odborné ošetrenie a následne ich v dobrej kondícii vrátili do pôvodného prostredia. Choré jedince a mláďatá zostali v domácej opatere dobrovoľníkov.

Chceme poďakovať mestu, ktoré už niekoľko rokov podporuje myšlienku kastračných akcií. Podľa našich informácií je Bratislava zatiaľ jediným mestom na Slovensku, ktoré to robí v takomto rozsahu. Vzhľadom k uvedeným číslam musíme konštatovať, že projekt je veľkým prínosom pre kontrolu populácie túlavých zvierat. Mal by byť inšpiráciou pre ostatné mestá, kde samospráva situáciu nerieši napriek tomu, že kastrácie sú všade vo svete najosvedčenejším spôsobom regulácie stavov pouličných zvierat,“ povedala predsedníčka Slobody zvierat Pavla Dugovičová.

Odchyty mimo projektu

Mimo projektu uskutočnila Sloboda zvierat v aktuálnom roku ďalších 473 odchytov túlavých mačiek s následnou kastráciou, veterinárnym vyšetrením a vypustením do pôvodného prostredia. Aj tieto odchyty boli hradené magistrátom Bratislavy, nie však z rozpočtu na projekt. Na rozdiel od štvormesačnej akcie mačky nezaočkovala.

Voľne žijúce mačky sú potomkami domácich mačiek, ktoré sa dostali na ulicu. Sú schopné lovu aj samostatného prežitia. Často sa dožívajú iba nízkeho veku, pretože počas potulného spôsobu života čelia infekčným chorobám, parazitom, hladovaniu, podchladeniu či dehydratácii. Môžu ich tiež zraziť autá alebo sa stanú obeťami ľudí, ktorí ich pre zábavu otrávia, utopia či zastrelia.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X