Slovak Press Photo 2015: To najlepšie z najlepšieho

SLOVAK PRESS PHOTO
Slovak Press Photo - Slovensko - bohatstvo v rozmanitosti - tradícia a súèasnosť - 1. miesto - Zuzana Horváthová, (voľná fotografka), Slovensko, (séria fotografií). Foto: SITA/Slovak Press Photo/Zuzana Horváthová

Víťazi 4. ročníka súťaže Slovak Press Photo sú už známi. Najväčší úspech v súťaži zožal fotograf Robert Tappert, ktorý spolupracuje s agentúrou SITA. Tappert získal najvyššie ocenenie Grand Prix a tiež jednu z troch cien v kategóriách reportáž a portrét. Hlavné ocenenie Grand Prix vyhlásili organizátori súťaže už 18. septembra.

Víťazov základných deviatich kategórií a tiež kategórie určenej fotografom zo strednej Európy, ako aj Ceny za celoživotné dielo a nositeľa Grantu Bratislavy slávnostne vyhlásili včera v Zrkadlovej sále Primaciálneho paláca. Zároveň otvorili výstavu víťazných prác v Starej radnici, Múzeu mesta Bratislavy na Primaciálnom námestí. Výstava potrvá do 30. novembra.

Cenu Slovak Press Photo za celoživotné dielo získal fotograf Peter Procházka. Ukážka prác Petra Procházku je súčasťou výstavy Slovak Press Photo 2015. V kategórii aktualita vyhrali Ivan Kováč a Boris Németh. S fotografiami na tému každodenný život uspeli: Laura Wittek, Tomáš Benedikovič a Kata Sedlak. Za reportáž získali cenu: Juraj Mravec, Robert Tappert, Martin Bandžák a Victor Breiner. Za portrét porota ocenila fotografov: Roberta Tapperta, Maňa Straucha, Martina Bandžáka a Vladimíra Slivku.

Kategóriu príroda vyhral Peter Korček. Za športovú fotografiu ceny Slovak Press Photo 2015 získali: Eduard Genserek, Matúš Zajac a Michal Svítok. V kategórii svet umenia bodovala Marta Földešová a v kategórii mladí fotografi do 25 rokov a študenti vyhrala Laura Štrompachová.

V kategórii vytvorenej v spolupráci s ministerstvom zahraničných vecí „Slovensko – Bohatstvo v rozmanitosti – Tradícia a súčasnosť“ ocenili Zuzanu Horváthovú, Borisa Németha a Petra Korčeka. Najlepšie fotografie z tejto kategórie na budúci rok, keď bude SR predsedať Rade EÚ, predstavia na všetkých zastupiteľských úradoch SR vo svete.

V kategórii stredoeurópska fotografia, ktorú otvorili pre zahraničných fotografov z Českej republiky, Poľska, Bieloruska, Ukrajiny, Maďarska a Rakúska, vyhrali: Jana Hunterová, Pavlo Bishko, Serhii Korovainyi, Denis Dziuba, Evgenyi Maloletka a Vladislav Sodel. Grant Bratislavy získala Deana Kolenčíková. V aktuálnom 4. ročníku súťaže pribudla nová medzinárodná kategória, ktorá vznikla v spolupráci s Rozhlasom a televíziou Slovenska (RTVS) – Krátke video, a vyhralo v nej video od Tomáša Rafu.

Do súťaže sa tento rok prihlásilo 191 autorov, o viac ako 1 369 fotografiách rozhodovali dve poroty. Počet zahraničných fotografov sa oproti minulému roku zdvojnásobil. Do kategórie Krátke video poslali autori 14 videí. Sedemčlenná odborná porota profesionálnych fotografov a pedagógov pracovala v zložení: Stanley Greene (USA), Alexander Chekmenev (Ukrajina), Vasili Prudnikov (Bielorusko), Jindřich Štreit a Roman Vondrouš z Českej republiky a zo Slovenska Jana Hojstričová a Judita Csaderová. Videopráce posudzovala trojčlenná porota, v ktorej boli režisér a kameraman Pavol Barabáš (SR), riaditeľ spravodajstva Českej televízie Zdeněk Šámal (ČR) a slovenský kameraman Tomáš Stanek. Fotografie sa posudzovali anonymne v tlačenej forme. Fotografie v kategórii stredoeurópska fotografia sa premietali.

Verejnosť môže hlasovať za najlepšiu samostatnú fotografiu, sériu, prípadne video vyplnením hlasovacieho lístka počas návštevy výstavy alebo online prostredníctvom webstránky http://www.slovak-press-photo.sk. Autor diela s najvyšším počtom hlasov získa Cenu diváka a ocenia aj jedného z hlasujúcich.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk