Slovenská filharmónia sa predstaví pod taktovkou britkého šéfdirigenta

James judd foto peter brenkus.jpg
Foto: Peter Brenkus Zdroj: operaslovakia.sk

Slovenská filharmónia sa v závere tohto týždňa predstaví na koncertoch pod taktovkou svojho britského šéfdirigenta Jamesa Judda.

Hosťami štvrtkového a piatkového symfonického koncertu v bratislavskej Redute budú traja violončelisti Petr Nouzovský, Eugen Prochác a Ján Slávik. Oba koncerty sa tradične začnú o 19.00 hod., informovala o tom tlačová tajomníčka Slovenskej filharmónie Martina Tolstova.

V interpretácii violončelového tria si publikum vypočuje Concerto grosso č. 1 pre 3 violončelá a orchester Krzystofa Pendereckého, jedného z najznámejších poľských autorov 2. polovice 20. storočia a súčasnosti. Dielo zaznie pri príležitosti jeho 85. narodenín, ktoré si v tomto roku pripomína.

Na úvod koncertov je na programe Passacaglia c mol Johanna Sebastiana Bacha v úprave dirigentskej legendy 20. storočia Leopolda Stokowského. Stokowski 10 rokov pôsobil ako organista v chráme, takže sa Bachovou hudbou zaoberal veľmi často. Venoval sa aj aranžovaniu známych diel, pripomenula Tolstova.

Druhá polovica koncertov bude ladená vianočne. Filharmonici pod taktovkou šéfdirigenta uvedú 2. dejstvo z baletu Luskáčik Piotra Iľjiča Čajkovského. Tretí Čajkovského balet je inšpirovaný vianočným príbehom podľa predlohy Ernsta Theodora Amadea Hoffmana.

Viac podrobností o programe Slovenskej filharmónie možno nájsť na jej webstránke.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk