Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slovenská filharmónia, Vladimír Godár
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
SITA
15. marca 2016 Podujatia a akcie Bratislava od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2016

Slovenská filharmónia si pripomenie tvorbu slovenského skladateľa a jubilanta Vladimíra Godára

Na tohtotýždňovej dvojici symfonických koncertov v bratislavskej Redute, vo štvrtok 17. a v piatok 18. marca, uvedie jeho oratórium Orbis sensualium pictus pre sólový soprán, bas, zbor a veľký orchester.

Dielo zaznie v interpretácii orchestra Slovenská filharmónia, Slovenského filharmonického zboru, Bratislavského chlapčenského zboru a sólistov – Heleny Becse Szabóovej (soprán) a Petra Mikuláša (bas). Program koncertu si publikum vypočuje pod taktovkou dirigenta iránskeho pôvodu dlhodobo spolupracujúceho so Slovenskou filharmóniou Alexandra Rahbariho. Program koncertov doplní Koncert pre klavír a orchester č. 2 B dur, op. 19 Ludwiga van Beethovena. Sólistom večerov bude významný rakúsky klavirista Christopher Hinterhuber, víťaz mnohých klavírnych súťaží.

Orbis sensualium pictus je detská encyklopédia, ktorá obsahuje v 150 obrázkoch a ich komentároch univerzálny úvod do ľudského sveta. Dieťa sa jej prostredníctvom oboznámi nielen s písmom, ale i so všetkými prírodnými či spoločenskými javmi sveta, v ktorom vyrastá. Komenský na nej pracoval počas svojho pobytu v Sárospataku v rokoch 1650 až 1654 a po prvýkrát vyšla v Norimbergu roku 1658,“ priblížila tlačová tajomníčka Slovenskej filharmónie Martina Tolstova inšpiračný zdroj diela Vladimíra Godára (1956).

Samotný autor o svojom diele napísal: „Oratórium Orbis sensualium pictus som napísal roku 1984, mal som vtedy 28 rokov. Vtedy, ako sa vravievalo, vonku zúril socializmus a rétorika oboch častí rozdeleného sveta nedávala ľudstvu veľkú šancu na prežitie. Veril som, že budúcnosť je možná, ak ľudia stavia na pestovanie vlastného rozumu.“

Oba koncerty sa tradične začnú o 19. hodine a po piatkovom koncerte sa uskutoční stretnutie so skladateľom Vladimírom Godárom, dirigentom Alexandrom Rahbarim, klaviristom Christopherom Hinterhuberom, spevákmi Helenou Becse-Szabó a Petrom Mikulášom a rakúskym hudobným publicistom, redaktorom ORF Ottom Brusattim. Stretnutie vo foyer filharmónie sa začne približne desať minút po skončení koncertu. Viac informácií o programe Slovenskej filharmónie možno nájsť na jej webstránke http://www.filharmonia.sk.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X