Slovenská filharmónia si pripomenie tvorbu slovenského skladateľa a jubilanta Vladimíra Godára

Slovenská filharmónia, Vladimír Godár
SITA

Na tohtotýždňovej dvojici symfonických koncertov v bratislavskej Redute, vo štvrtok 17. a v piatok 18. marca, uvedie jeho oratórium Orbis sensualium pictus pre sólový soprán, bas, zbor a veľký orchester.

Dielo zaznie v interpretácii orchestra Slovenská filharmónia, Slovenského filharmonického zboru, Bratislavského chlapčenského zboru a sólistov – Heleny Becse Szabóovej (soprán) a Petra Mikuláša (bas). Program koncertu si publikum vypočuje pod taktovkou dirigenta iránskeho pôvodu dlhodobo spolupracujúceho so Slovenskou filharmóniou Alexandra Rahbariho. Program koncertov doplní Koncert pre klavír a orchester č. 2 B dur, op. 19 Ludwiga van Beethovena. Sólistom večerov bude významný rakúsky klavirista Christopher Hinterhuber, víťaz mnohých klavírnych súťaží.

Orbis sensualium pictus je detská encyklopédia, ktorá obsahuje v 150 obrázkoch a ich komentároch univerzálny úvod do ľudského sveta. Dieťa sa jej prostredníctvom oboznámi nielen s písmom, ale i so všetkými prírodnými či spoločenskými javmi sveta, v ktorom vyrastá. Komenský na nej pracoval počas svojho pobytu v Sárospataku v rokoch 1650 až 1654 a po prvýkrát vyšla v Norimbergu roku 1658,“ priblížila tlačová tajomníčka Slovenskej filharmónie Martina Tolstova inšpiračný zdroj diela Vladimíra Godára (1956).

Samotný autor o svojom diele napísal: „Oratórium Orbis sensualium pictus som napísal roku 1984, mal som vtedy 28 rokov. Vtedy, ako sa vravievalo, vonku zúril socializmus a rétorika oboch častí rozdeleného sveta nedávala ľudstvu veľkú šancu na prežitie. Veril som, že budúcnosť je možná, ak ľudia stavia na pestovanie vlastného rozumu.“

Oba koncerty sa tradične začnú o 19. hodine a po piatkovom koncerte sa uskutoční stretnutie so skladateľom Vladimírom Godárom, dirigentom Alexandrom Rahbarim, klaviristom Christopherom Hinterhuberom, spevákmi Helenou Becse-Szabó a Petrom Mikulášom a rakúskym hudobným publicistom, redaktorom ORF Ottom Brusattim. Stretnutie vo foyer filharmónie sa začne približne desať minút po skončení koncertu. Viac informácií o programe Slovenskej filharmónie možno nájsť na jej webstránke http://www.filharmonia.sk.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk