Slovenská pošta vydala známku s Mostom SNP

Slovenska posta znamka most snp.jpg
SITA, maps.google.sk

Slovenská pošta predstavila v piatok známku, na ktorej je vyobrazený Most SNP.

Most SNP v Bratislave, ktorý spojil stred mesta s novovznikajúcim sídliskom v Petržalke a v roku 2001 ho vyhlásili za slovenskú stavbu 20. storočia, má od piatka aj vlastnú poštovú známku. Emisný rad poštových známok EUROPA, v ktorom známka vychádza, spravuje európska asociácia poštových operátorov PostEurop so sídlom v Bruseli. Ten pre rok 2018 vybral na známky tematiku mostov. Autorka emisie poštovej známky Ľubica Segečová vytvárala dizajn známky na základe súťažného návrhu na most od trojice architektov Jozefa Lacka, Ladislava Kušníra a Ivana Slameňa z roku 1967. Známka znázorňuje často reprodukovanú kresbu, ktorú vytvorili architekti ako súčasť svojho projektu.

Návrh vytvorili technikou koláže z pohľadu vodiča auta na dominantnú časť pylónu mosta, na vrchole ktorého sa v súčasnosti nachádza známa reštaurácia UFO. Súčasne so známkou Slovenská pošta vydáva takzvanú obálku prvého dňa FDC s dátumom 4. 5. 2018 a domicilom mesta Bratislava a s takzvaným nálepným listom s identickou pečiatkou. Na prítlači FDC obálky je vyobrazený architektonický plán mosta vo forme bokorysu. Obrazový motív FDC pečiatky tvoria základné numerické parametre mosta. FDC vytlačili technikou ofsetu. Motívom nálepného listu je fotografia časti mostnej konštrukcie vytvorená z ľavého brehu Dunaja.

Poštová známka vychádza v nominálnej hodnote 1,10 eura a jej rozmery sú 26,5 × 44,1 milimetra vrátane perforácie. Známku, vytlačenú technikou ofsetu, vyrobila Tiskárna Hradištko v spolupráci s Poštovní tiskárnou cenin Praha.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk