Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stu slovenska technicka univerzita maps.google.sk_.jpg
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, maps.google.sk
20. októbra 2017 Správy BratislavaIné správy z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2017 Diskusia()

Slovenská technická univerzita si pripomína 80. výročie založenia

Slovenská technická univerzita (STU) v Bratislave si pripomína 80. výročie svojho založenia. Na slávnostnom zhromaždení akademickej obce a Vedeckej rady STU v Aule Dionýza Ilkoviča sa vo štvrtok zúčastnil aj podpredseda vlády pre SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini a ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Martina Lubyová. Agentúru SITA o tom informovala manažérka pre komunikáciu STU Andrea Settey Hajdúchová.

STU počas štvrtkovej slávnosti udelila vicepremiérovi Pellegrinimu plaketu univerzity a ministerke školstva pamätný list. Pellegrini získal ocenenie za dlhodobú podporu rozvoja STU a propagáciu technického vzdelávanie a vzdelávania v oblasti IT medzi mladými ľuďmi, tiež za podporu spolupráce škôl so štátnou správou a podnikmi.

V príhovore Pellegrini vyzval univerzity, aby viac rozprávali s mladými už počas štúdia na strednej školy a pozývali ich na univerzitnú pôdu. Vyzval tiež štátne a verejné inštitúcie, aby viac využívali expertízy zadané priamo vysokoškolským odborným tímom. Ministerka školstva Lubyová v príhovore vyzdvihla význam osobností, ktoré vychovala STU počas svojej histórie. Za dôležité považuje zastaviť pokles záujmu mladých ľudí o technické vzdelávanie.

Pellegrini stu matej kovac.jpg
Matej Kováč, Slovenská technická univerzita

Rektor STU počas slávnostného zhromaždenia udelil tiež titul Doctor honoris causa Urovi Pancharoenovi, medzinárodne uznávanému odborníkovi Chulalongkorn univerzity v Bankgkoku. Profesor Pancharoen sa špecializuje na matematické modelovanie separačných techník, ktoré nachádzajú široké využitie v chemickom či farmaceutickom priemysle. Študenti thajskej univerzity a Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU za 20 rokov spolupráce absolvovali mnohé výmenné stáže a publikovali desiatky vedeckých prác.

STU pripomína, že po vzniku prvej Československej republiky v roku 1918 boli na Slovensku zrušené všetky vysoké školy. O vznik technickej univerzity Slováci bojovali takmer 20 rokov. STU odvtedy prispela ku vzniku ďalších vysokých škôl a vychovala viac ako 150-tisíc inžinierov, ktorí budovali krajinu – od mostov, ciest, miest, až po priemyselné celky a informačné systémy.

Rektor stu robert redhammer stu matej kovac.jpg
Matej Kováč, Slovenská technická univerzita

V slávnostnom príhovore akademickej obci rektor STU Robert Redhammer vyzdvihol úspechy univerzity a rozvoj, ktorým prešla v poslednom období. Univerzita sa zamerala na zlepšovanie podmienok pre vzdelávanie a výskum. Využila dostupné zdroje, najmä štrukturálne fondy EÚ, na revitalizáciu budov, ateliérov a laboratórií, bez ktorých technická univerzita nemôže byť úspešná.

K najznámejším projektom patrili Univerzitné vedecké parky Science City STU Bratislave a Cambo Trnava. S lepšími podmienkami na výskum prichádzajú aj medzinárodné úspechy. V strategickom európskom výskumnom programe Horizont 2020 získala STU doteraz najviac projektov spomedzi slovenských vzdelávacích inštitúcii, a to 16.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X