Slovenská technická univerzita si pripomína 80. výročie založenia

Stu slovenska technicka univerzita maps.google.sk_.jpg
Foto: ilustračné, maps.google.sk

Slovenská technická univerzita (STU) v Bratislave si pripomína 80. výročie svojho založenia. Na slávnostnom zhromaždení akademickej obce a Vedeckej rady STU v Aule Dionýza Ilkoviča sa vo štvrtok zúčastnil aj podpredseda vlády pre SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini a ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Martina Lubyová. Agentúru SITA o tom informovala manažérka pre komunikáciu STU Andrea Settey Hajdúchová.

STU počas štvrtkovej slávnosti udelila vicepremiérovi Pellegrinimu plaketu univerzity a ministerke školstva pamätný list. Pellegrini získal ocenenie za dlhodobú podporu rozvoja STU a propagáciu technického vzdelávanie a vzdelávania v oblasti IT medzi mladými ľuďmi, tiež za podporu spolupráce škôl so štátnou správou a podnikmi.

V príhovore Pellegrini vyzval univerzity, aby viac rozprávali s mladými už počas štúdia na strednej školy a pozývali ich na univerzitnú pôdu. Vyzval tiež štátne a verejné inštitúcie, aby viac využívali expertízy zadané priamo vysokoškolským odborným tímom. Ministerka školstva Lubyová v príhovore vyzdvihla význam osobností, ktoré vychovala STU počas svojej histórie. Za dôležité považuje zastaviť pokles záujmu mladých ľudí o technické vzdelávanie.

Pellegrini stu matej kovac.jpg
Matej Kováč, Slovenská technická univerzita

Rektor STU počas slávnostného zhromaždenia udelil tiež titul Doctor honoris causa Urovi Pancharoenovi, medzinárodne uznávanému odborníkovi Chulalongkorn univerzity v Bankgkoku. Profesor Pancharoen sa špecializuje na matematické modelovanie separačných techník, ktoré nachádzajú široké využitie v chemickom či farmaceutickom priemysle. Študenti thajskej univerzity a Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU za 20 rokov spolupráce absolvovali mnohé výmenné stáže a publikovali desiatky vedeckých prác.

STU pripomína, že po vzniku prvej Československej republiky v roku 1918 boli na Slovensku zrušené všetky vysoké školy. O vznik technickej univerzity Slováci bojovali takmer 20 rokov. STU odvtedy prispela ku vzniku ďalších vysokých škôl a vychovala viac ako 150-tisíc inžinierov, ktorí budovali krajinu – od mostov, ciest, miest, až po priemyselné celky a informačné systémy.

Rektor stu robert redhammer stu matej kovac.jpg
Matej Kováč, Slovenská technická univerzita

V slávnostnom príhovore akademickej obci rektor STU Robert Redhammer vyzdvihol úspechy univerzity a rozvoj, ktorým prešla v poslednom období. Univerzita sa zamerala na zlepšovanie podmienok pre vzdelávanie a výskum. Využila dostupné zdroje, najmä štrukturálne fondy EÚ, na revitalizáciu budov, ateliérov a laboratórií, bez ktorých technická univerzita nemôže byť úspešná.

K najznámejším projektom patrili Univerzitné vedecké parky Science City STU Bratislave a Cambo Trnava. S lepšími podmienkami na výskum prichádzajú aj medzinárodné úspechy. V strategickom európskom výskumnom programe Horizont 2020 získala STU doteraz najviac projektov spomedzi slovenských vzdelávacích inštitúcii, a to 16.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk