Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
21. augusta 2017 Podujatia a akcie Bratislava od BratislavaDen.skjs, © BratislavaDen.sk

Slovenské divadlo spojilo krajanov v Londýne, v septembri sa predstaví v Bratislave

Slováci majú svoje divadlo aj v anglickej metropole. V septembri čaká Slovenské divadlo v Londýne turné po slovenských mestách.

Divadelná spoločnosť, združujúca mladých hercov, režisérov, scénografov a ďalších umelcov trvalo alebo prechodne žijúcich vo Veľkej Británii, pôsobí pod názvom Slovenské divadlo v Londýne (Slovak Theatre in London). Predstavenia má naštudované v slovenskej i anglickej jazykovej verzii, čím sa stáva atraktívnym nielen pre slovenskú a českú komunitu, ale aj pre Britov a iných záujemcov hovoriacich po anglicky.

V septembri zavíta na niekoľkodňové turné aj na Slovensko a predstaví sa vo viacerých mestách. V divadelných predstaveniach si zahrá aj  Simona Vrabcová, absolventka herectva na konzervatóriu v Nitre. Nadchla ju práca v Slovenskom divadle v Londýne, v ktorom sa realizuje popri štúdiu nielen ako herečka, ale aj ako manažérka divadla. V Londýne vyštudovala hudobný biznis a umelecký manažment, od októbra bude pokračovať v magisterskom štúdiu. V týchto dňoch už venuje svoj čas príprave slovenského turné.

D rakovska divadlo 1.jpg
foto: Dominika Rakovská

„V Bratislave vystúpime 18. septembra. o 18. hodine v priestoroch divadla Ticho a predstavíme sa s novou hrou Akadémia pre ženy (Academy for Women). Premiéru mala v apríli tohto roku v Londýne. Táto inscenácia vznikla ako reakcia na ľahostajný postoj spoločnosti k problematike prostitúcie a sexuálneho zneužívania žien. Po predstavení radi zodpovieme aj na otázky divákov, ktorých zaujíma téma života Slovákov vo Veľkej Británii,“ uviedla Simona Vrabcová.

Slovenské divadlo v Londýne inscenuje výlučne vlastné, autorsky pripravené texty. zapája do hereckých rolí krajanov, väčšinou mladého veku, nezávisle od ich predchádzajúcich hereckých skúseností. „Divadlo umožňuje krajanom v cudzom prostredí rýchlo a umelecky sa aktivizovať. Hercom a divákom pomáha upevňovať svoju národno-kultúrnu identitu, budovať priateľstvá a svojim členom uľahčuje proces bezpečného zabývania sa v novej krajine,“ priblížila nám divadlo jeho manažérka.

Archiv simona divadlo 1.jpg
Simona Vrabcová (vľavo) manažuje popri štúdiu Slovenské divadlo v Londýne, v ktorom pôsobí aj ako herečka. 

Slovenské divadlo v Londýne pripravilo v rokoch 2009 – 2017 desať predstavení rozličného trvania, zrealizovalo tridsaťosem repríz a hralo na dvadsiatich štyroch rôznych miestach.

Veľmi úspešnou bola autorská divadelná hra Migrantská rapsódia v réžii Juliany Sersenovej, ktorá je aj vedúcou divadla. S hrou divadlo vystupovalo nielen vo Veľkej Británii, ale aj na Slovensku, v Čechách, v Belgicku a na viacerých festivaloch. Divadelná hra je kolekciou obrazov zo života slovenských migrantov v Londýne. Predstavenie bolo zostavené na základe skutočných príbehov a faktov zozbieraných v dotazníkoch.

Pečať autentickosti zobrazovanému materiálu dodali aj samotní tvorcovia hry – slovenskí migranti. Príbeh sledoval pomyselnú cestu rozličných typov migrantov od príchodu do Londýna až po moment rozhodovania sa o možnom trvalom usadení sa v krajine prechodného pobytu.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X