Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slovenskénárodné múzeum
SITA
10. októbra 2015 Podujatia a akcie Bratislava od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2015

Slovenské národné múzeum odhalí na záver výstavy o Chetitoch záhady ich písma

Slovenské národné múzeum pozýva v nedeľu na derniéru výstavy Bedřich Hrozný – 100 rokov od rozlúštenia chetitského jazyka. K ukončeniu výstavy sa v priestoroch budovy Slovenského národného múzea (SNM) na Vajanského nábreží v nedeľu o 15. hodine uskutoční prednáška s českou odborníčkou na Chetitov Šárkou Velhartickou.

Informovala o tom PR a marketingová manažérka SNM Dagmar Brisudová.

Chetitská ríša existovala v Malej Ázii v rokoch 2000 až 1200 pred naším letopočtom. Vytvorili ju prví indoeurópski obyvatelia, kmene Palijcov, Luvijcov a Néšitov – neskôr nazývaní Chetiti. Ich civilizácia sa pokrokom vyrovnala starovekej egyptskej. Po roku 1200 pred n. l však ich ríša zanikla a Chetiti sa stratili v dejinách.

Český bádateľ Bedřich Hrozný rozlúštil jazyk Chetitov, založil vedný odbor chetitológia, dokázal indoeurópsky pôvod Chetitov a vrátil ich do dejín ako našich predkov.

Šárka Velhartická vyštudovala jazyky a archeológiu starovekého Blízkeho východu v Berlíne a klinové písmo a etnológiu na Univerzite Karlovej v Prahe. Zaoberá sa dejinami a kultúrou starovekých Chetitov, umením starovekého Blízkeho východu, porovnávacou i všeobecnou jazykovedou. Zúčastnila sa na archeologických expedíciách na území Turecka. V súčasnosti sa venuje najmä prekladom chetitských klinopisných textov a dielu Bedřicha Hrozného.

Výstava „Bedřich Hrozný. Sto rokov od rozlúštenia chetitského jazyka“ pripomína svetové objavy českého orientalistu, jazykovedca a cestovateľa Bedřicha Hrozného, ktorý v rokoch 1916 – 1917 rozlúštil chetitský jazyk a položil základy samostatného odboru chetitológie. Návštevníkom predstavuje Hrozného najznámejšie archeologické expedície z rokov 1924 a 1925 v lokalitách v Šéch Saad, Tell Erfád v Sýrii a v meste Kayseri a najmä v lokalite Kűltepe v Turecku.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X