Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Skládka
ilustračné: SITA
24. januára 2018 Správy BratislavaNovinky z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2017 Diskusia()

Slovenskí europoslanci vyzývajú envirorezort, aby doriešil toxickú skládku vo Vrakuni, situáciu budú sledovať

Slovenskí europoslanci Pál Csáky,Monika Beňová a Ivan Štefanec vyzvali ministerstvo životného prostredia, aby sa „s plnou vážnosťou“ začalo zaoberať skládkou toxických látok z bývalých Chemických závodov Juraja Dimitrova (CHZJD) vo Vrakuni.

Výzvu zverejnili po zasadnutí Výboru pre petície Európskeho parlamentu, ktorý prerokoval petíciu občanov za urýchlené riešenie tejto skládky. Výbor konštatoval, že sanácia skládky je plne v kompetencii slovenskej vlády. Európsky parlament je podľa slovenských europoslancov pripravený pomôcť s financovaním jej sanácie. Európska komisia na ňu vyčlenila prostriedky z Operačného programu Kvalita životného prostredia.

„Dlhoročné ignorovanie tohto problému dospelo do neudržateľného stavu. Občania žijúci v mestskej časti Vrakuňa nemôžu voľne užívať svoje pozemky a majetok, pretože podzemná voda je značne kontaminovaná. Zdieľame ich obavy z toxických látok, ktoré prenikajú do pôdy a sú faktorom, ktorý ohrozuje ich zdravie,“ uvádzajú vo výzve europoslanci.

Odsunutie problému

Problém so znečistením podzemných vôd starými environmentálnymi záťažami je však podľa nich oveľa širší a nie je možné ho vyriešiť len izolovaním toxického odpadu v podzemí. „Ide len o odsunutie problému pre ďalšie generácie,“ konštatovali Csáky, Beňová a Štefanec. MŽP preto vyzvali, aby pripravilo komplexný plán úplnej likvidácie skládok podobného charakteru nielen vo Vrakuni, ale aj inde na území Slovenska.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X