Slovenskí ochranári vkladajú nádeje do Matúša Valla: Rysuje sa šanca na komplexnú ochranu prostredia

krajinny-ekolog-mikulas-huba
Foto: SITA/Branislav Bibel

Skupina 43 členov a členiek Slovenského ochranárskeho snemu a Spoločnosti pre trvalo udržateľný život adresovala primátorovi Bratislavy Matúšovi Vallovi otvorený list.

Iniciátori otvoreného listu vkladajú do nového primátora svoje nádeje, že vývoj Bratislavy sa konečne zmení k lepšiemu a priblíži sa k predstavám tvorcov Bratislavy/nahlas, ako aj autorov a autoriek Plánu Bratislava, ktorý je de facto volebným programom nového primátora a jeho tímu.

Ako konštatuje iniciátor a zostavovateľ listu, Mikuláš Huba, vari po prvý raz v novodobej histórii mesta sa rysuje šanca, že starostlivosť o ochranu nášho prostredia začne byť komplexná a systematická a rozvoj mesta udržateľný.

Z množstva problémov, ktoré sužujú Bratislavu, sa v liste uvádzajú iba vybrané, avšak z rôznych oblastí: od ochrany prírody, krajiny, pamiatok a životného prostredia, až po dopravu, výstavbu, služby a ďalšie súvisiace oblasti. Ide najmä o tie problémy, ktorými sa signatári v minulosti zaoberali. Pri každom z uvedených problémov sa uvádzajú aj stručné návrhy riešenia.

Svojím obsahom i štruktúrou otvorený list pripomína publikáciu bratislavských ochranárov spred viac 30 rokov: Bratislavu/nahlas

Okrem celého radu parciálnych problémov sa otvorený list zaoberá aj komplexnými celomestskými až nadmestskými záležitosťami a to s dôrazom na ovzdušie, vodu, ostatné prírodné zdroje, ochranu prírody a krajiny, verejnú zeleň, chaotickú „manhattanizáciu“ mesta a iné negatívne zásahy do jeho siluety, suburbanizáciu, dopravu, ako aj mestskú hygienu, prejavy vandalizmu či nedostatočnú každodennú starostlivosť a údržbu. V závere obsahuje výber problémov a odporúčaní systémového charakteru.

Signatári a signatárky v liste taktiež vyslovujú nádej, že primátor, jeho tím, poslanecký zbor a vedenie mesta budú uvedeným problémom venovať náležitú pozornosť a že do ich riešenia zaangažujú aj bratislavskú verejnosť. List dostali okrem primátora na vedomie aj jeho námestníčky i námestník, starostovia a starostky mestských častí, vedenie niektorých mestských podnikov a rezortov.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk