Slovenskú drámu Eva Nová predstavili v Bratislave. O čom je?

Eva Nová, film
SITA

V bratislavskom Lumiéri predstavili včera napoludnie za prítomnosti štábu a ústredných hercov slovenskú drámu Eva Nová. Snímku režiséra Marka Škopa uviedli v svetovej premiére na tohtoročnom MFF v Toronte, kde získala cenu filmovej kritiky.

V hlavnej úlohe sa vo filme objavila Emília Vášáryová. Po jej boku si zahrali Milan Ondrík, Gabriela Dolná, Žofia Martišová, Anikó Varga, Dušan Jamrich, Ľubo Gregor a ďalší.

Eva Nová je starnúca herečka, vyliečená alkoholička, ktorá v mladosti pre kariéru opustila svojho syna. Na protialkoholickom liečení jej časom prinavrátili životnú silu a odhodlanie urobiť to, na čo dlhé roky nemala guráž – rozhodla sa, že opäť zabojuje o priazeň syna. Eva má strach, či to zvládne, chce si však urobiť v živote poriadok a nevzdáva sa i napriek tomu, že ju syn a staršia sestra tvrdo odmietajú.

Režisér Marko Škop chcel snímkou podčiarknuť dôležitosť vedomých rozhodnutí v ľudskom živote. „Chcel som hovoriť o dôležitosti vedomých rozhodnutí v našich životoch, pretože veľakrát, keď sa pozriem okolo seba, tak vidím, že tie veci, ktoré sú kľúčové, nechávame na samospád. Nedomýšľame svoje kroky ďalej do budúcnosti a nepremýšľame nad tým, čo tým môžeme spôsobovať predovšetkým svojim najbližším, svojim rodinám. Sme vedení momentálnou ambíciou, momentálnym prospechom, peniazmi, žiadostivosťou, čímkoľvek, ale nemyslíme na najbližších a ono to má vlastne najväčší efekt na naše deti,“ povedal v rozhovore pre médiá.

Vo svojom prvom hranom filme chcel podľa vlastných slov upriamiť pozornosť na dedičnú vinu a na skutočnosť, že každý človek bez výnimky sa fyzicky a mentálne podobá na svojich predkov. „Tak, ako sa na svojich predkov podobáme tvarom očí, farbou hlasu, tým, aké máme ruky, tak sa zároveň na tých predkov podobáme aj mentálne. Nejaký duchovný kód sa prenáša a to som v tom filme chcel subtílne, ale zároveň intenzívne vyjadriť a pomenovať. Chcel som, aby to malo aj túto vrstvu. Verím, že mnoho ľudí to z toho plátna odčíta a že sa to v divákoch dotkne aj tých boľavých miest. Že sa nad sebou zamyslia a niektoré veci, ktoré v živote robia, prehodnotia,“ poznamenal 41-ročný Prešovčan.

Snímku, ktorá vznikla v česko-slovenskej koprodukcii, oficiálne uvedie Asociácia slovenských filmových klubov do slovenských kín 19. novembra. Pri príležitosti slovenskej premiéry pripravila ASFK dokonca exkluzívne turné pre jednotlivé regióny. „V predpremiére si budú môcť film pozrieť v Nitre, Banskej Bystrici, Banskej Štiavnici, v Sabinove, v Prešove, Košiciach a Martine. V Bratislave snímku uvedieme až v piatok 20. novembra,“ informovala Silvia Dubecká z ASFK.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk