Slovenský pop-art sa dostal na mapu svetového umenia. Kto nás tak dobre reprezentuje?

Tate Modern Art Gallery, pop-art
ilustračné: SITA/AP

Diela Juraja Bartusza, Stana Filka, Júliusa Kollera, Juraja Meliša, Rudolfa Sikoru a Jany Želibskej možno od piatka vidieť na medzinárodnej výstave pop-artu v budapeštianskom Ludwig Museum.

Diela slovenských výtvarníkov sa v súčasnosti prezentujú na viacerých medzinárodných výstavách pop-artu vo svete. Tvorba Jany Želibskej, Júliusa Kollera a Jozefa Jankoviča je súčasťou prestížnej výstavy International Pop, ktorá je na turné po významných amerických galériách.

Želibská a Jankovič sa so svojou tvorbou predstavujú v londýnskej Tate Modern na výstave The World Goes Pop, ktorá prezentuje prierez menej kanonických prejavov pop-artu z rôznych častí sveta,“ informovala Slovenská národná galéria (SNG).

Slovenské výtvarné umenie možno zároveň od piatka 9. októbra vidieť v Budapešti na medzinárodnej výstave Ludwig Goes Pop + The East Side Story v Ludwig Museum. Výstavu slávnostne otvoria dnes o 18. hodine a bude prístupná do 3. januára. Na príprave výstavy sa podieľala aj SNG.

Budapeštianska výstava Ludwig Goes Pop + The East Side Story je pokračovaním výstavy Ludwig Goes Pop z viedenského MuMOK (Museum Moderner Kunst). Je obohatená o východoeurópske pop-artové prejavy (The East Side Story) vrátane diel viacerých slovenských autorov. Konkrétne sú na výstave zastúpení naši výtvarníci Juraj Bartusz, Stano Filko, Július Koller, Juraj Meliš, Rudolf Sikora a Jana Želibská.

Súčasťou výstavy je aj kompletná séria desiatich Campbellových polievok od Andyho Warhola zo zbierok Slovenskej národnej galérie, informovala ďalej v tlačovej správe manažérka pre publicitu SNG Ladislava Gnacková.

Londýnska výstava The World Goes Pop je v Tate Modern otvorená od 17. septembra a vidieť sa dá do 24. januára 2016. Medzinárodná výstava je na turné po významných galériách v USA od apríla tohto roka až do budúcoročnej jari. Prvú zástavku mala od 11. apríla do 29. augusta vo Walker Art Center v Minneapolise. Od 11. októbra do 17. januára 2016 sa presúva do Dallas Museum of Art v Dallase a následne od 24. februára do 15. mája 2016 ukončí svoje putovanie vo Philadelphia Museum of Art vo Philadelphii.

Pre Slovenskú národnú galériu je takáto prezentácia kvalitných slovenských autorov vo svetovom kontexte významným úspechom,“ cituje tlačová správa Luciu Gregorovú Stach, vedúcu kurátorku zbierok moderného a súčasného umenia SNG.

Pripomína, že Walker Art Center v Minneapolise, Dallas Museum of Art, Philadelphia Museum of Art, Tate Modern Londýn aj Ludwig Museum Budapešť patria medzi popredné svetové inštitúcie, ktoré pritiahnu každý rok milióny návštevníkov.

Ich výstavy a publikácie podľa SNG „píšu dejiny svetového umenia a priamo prispievajú k tvorbe hodnoty umeleckých diel a prestíže ich autorov. Výstavy so zastúpením slovenských umelcov sú potvrdením kvality nášho umenia, ale aj ocenením odborného zázemia SNG a jej schopnosti kultúrnej diplomacie na najvyššej úrovni“.

Príprava takýchto výstav trvá podľa Lucie Gregorovej Stach spravidla niekoľko rokov. „Napríklad naša komunikácia s Tate Modern aj s Walker Art Center sa začala ešte v roku 2012 po otvorení retrospektívnej výstavy Zákaz dotyku v SNG a vydaní monografickej publikácie Jany Želibskej. Keď o dva roky neskôr prišli kurátorky z Tate do Bratislavy, boli už dobre informované a mohli sme im predstaviť aj ďalšie osobnosti slovenského umenia.“

Kurátorku teší, že v snahe prezentovať slovenské výtvarné umenie na medzinárodnej scéne sa podarila spolupráca nielen so štátnymi galériami, okrem SNG aj s Považskou galériou umenia, ale aj so súkromnými zbierkami (Zbierka Linea, Zbierka Meulesteen a Zbierka PSIS). Dôležitou súčasťou tejto dlhodobej práce boli publikácie a aktívna účasť kurátorov SNG na medzinárodných konferenciách, vo výskume a v ďalších formách odbornej diskusie.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk