Smutný osud Daniela Tupého pripomína v Petržalke spustnutý pamätník, mesto mu dá novú tvár

Pamätník Daniela Tupého na Tyršovom nábreží
Foto: Facebook/ Nie v našom meste, noviny.sk

Okolie pamätníka na Tyršovom nábreží, ktoré je venované Danielovi Tupému a ďalším obetiam extrémizmu, už čoskoro prejde revitalizáciou.

V stredu 4. novembra ubehlo presne 15 rokov od vraždy študenta Filozofickej fakulty Univerzity Komenského Daniela Tupého. Mesto spolu s Metropolitným inštútom Bratislavy chcú vrátiť pamätníku, ktorý bol osadený na mieste posledného výdychu Daniela, pietny charakter a jeho okolie revitalizovať.

Ako bude pamätník vyzerať

Pamätník obetí extrémizmu zhotovil Ing. arch. Pavol Brna. V súčasnosti je v biednom stave stave – je obklosený nepeknou asfaltovou plochou, okolo ktorej parkujú autá.

Pamätník Daniela Tupého na Tyršovom nábreží
Súčasný vzhľad pamätníka. Foto: Facebook/ Ján Benčík - Za ľudí

Mesto chce v okolí pamätníka nahradiť asfaltovú plochu veľkými plochami trávnika, vysadiť nové stromy, pridať osvetlenie a mobiliár. Vďaka revitalizácii by mal pamätník získať dôstojnejší charakter a zvýraznila sa jeho dôležitosť.

„Zámerom návrhu architektiek ateliéru Kataríny Brojovej je ponúknuť jednoduché riešenie, ktoré nekonkuruje objektu pamätníka, ale naopak podporuje a dopĺňa jeho pôsobenie v priestore v kontexte blízkeho okolia a nábrežia Dunaja v centre mesta,“ vysvetľuje na svojom Facebooku hlavné mesto.

Pozrite sa, ako bude vynovený pamätník vyzerať.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Kto bol Daniel Tupý?

Daniel sa narodil v roku 1984. Pochádzal zo Žiliny, do Bratislavy sa presťahoval pre štúdium na Univerzite Komenského. Daniel bol kreatívna duša, písal básne.

Pamätník Daniela Tupého na Tyršovom nábreží
Daniel Tupý písal básne či hral na gitare. Foto: noviny.sk

Osudným sa mu stal 4. november 2005. V tú noc bol vonku so 6 kamarátmi a nachádzali sa na Tyršovom nábreží v Petržalke. Skupinka bola však napadnutá inou skupinou 15 ľudí. Útok bol rýchly, údajne trval iba minútu. Daniel utŕžil 8 bodných rán, ktorým podľahol. Mal iba 21 rokov.

Po vražde študenta sa začalo pátrať, kto je za útok zodpovedný. Rodina zosnulého ponúkla vysokú finančnú odmenu tomu, kto poskytne akékoľvek relevantné informácie. V roku 2006 sa začalo pracovať s tvrdením, že zaútočili skinheadi. Aj keď bolo niekoľko podozrivých páchateľov, do dnešného dňa nie sú známi Danielovi vrahovia.

Vo februári 2006 Daniel Tupý starší odhalil pamätnú dosku pred budovou Univerzity Komenského venovanú jeho zosnulému synovi. V rovnakom roku vyšla Danielova 63-stranová zbierka básní Ticho po anjelovi, ktorú zostavil známy spisovateľ a vydavateľ Daniel Hevier.

Pamätník Daniela Tupého na Tyršovom nábreží
Pamätná doska pred UK v Bratislave. Foto: SITA

Univerzita Komenského každoročne usporadúva súťaž pre študentov s názvom Cena Daniela Tupého, ktorá má každý rok iné zameranie.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk