SND oživí drámu Bačovej ženy a pripomenie sviečkovú manifestáciu

SND
depositphotos.com modern architecture of slovak national theater in Bratislava, Slovakia

Činohra Slovenského národného divadla uvedie premiéry Bačovej ženy od Ivana Stodolu po oba víkendové dni a v posledný marcový deň ponúkne v Modrom salóne titul Petra Pavlaca Slovo Válkovo.

Činohra Slovenského národného divadla (SND) siahla po tvorbe známeho slovenského dramatika 20. storočia Ivana Stodolu (1888 – 1977). V réžii Romana Poláka a dramaturgii Dariny Abrahámovej prinesie SND najnovšie spracovanie Stodolovej drámy Bačova žena už tento víkend, v sobotu 28. marca o 19. hodine a v nedeľu 29. marca o 18. hodine na Pribinovej ulici v Bratislave. Informovalo o tom SND.

„Bačova žena, pastierska dráma v troch dejstvách, je dielo, ktoré nepochybne patrí medzi konštantné a najväčšie hodnoty slovenskej dramatiky. V Slovenskom národnom divadle sme ju prvý raz zahrali v roku 1928, rok po jej napísaní a odvtedy neschádza zo slovenských ochotníckych a profesionálnych javísk,“ uviedlo k hre SND.

Hra prezentuje silný príbeh o žene – Eve (Diana Mórová), ktorá sa bez vlastnej viny ocitla v zúfalom položení a rozhodla sa, že keď nemôže byť verná dvom mužom naraz, bude verná sebe, dobrovoľnej smrti a svojim deťom.

Publikum si v hre pozrie okrem iných aj: Jána Koleníka, Alexandra Bártu, Kamilu Magálovú, Dušana Jamricha, Dušana Tarageľa, Máriu Kráľovičovú, Leopolda Haverla, Jána Galloviča a ďalších. Scénu k hre navrhol Pavel Borák, kostýmy sú z dielne Petra Čaneckého a hudba od Lucie Chuťkovej.

Národné divadlo taktiež pozýva na novinku do Modrého salóna. Komorný divadelný priestor v sídle SND na Pribinovej ulici prinesie v utorok 31. marca o 19.30 hod. novinku od Petra Pavlaca „Slovo Válkovo“ s podtitulom „Fiktívny dialóg na hrane priepasti alebo pokus hľadať argument“.

Peter Pavlac sa vo svojom fiktívnom dialógu vracia v čase – do 25. marca 1988, kedy sa na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave uskutočnila sviečková manifestácia – jeden z najvýznamnejších verejných prejavov odporu voči komunistickému režimu v bývalom Československu.

„Na dav modliacich sa ľudí, vytláčaných z ulice polievacími autami, násilne bitých a odvlečených, sa pozeral člen politickej komisie, minister kultúry a básnik zároveň, Miroslav Válek,“ pripomína SND v texte k novinke. Pavlac stavia proti sebe v izbe na 2. poschodí hotela Carlton dvoch mužov, básnika a neznámeho príslušníka ŠtB.

„V hre Slovo Válkovo pátrame po pohnútkach a utajených rozporoch nášho najväčšieho básnika. Inscenácia je pokračovaním línie hier písaných na telo herca a účinkujú v nej František Kovár a Emil Horváth, ktorý hru zároveň režíruje.“

Viac o programe Slovenského národného divadla možno nájsť na jeho webstránke http://www.snd.sk.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk