Ženy sochárky boli v komornej tvorbe často odvážnejšie ako ich mužskí kolegovia, tvrdí Slovenská národná galéria. Presvedčiť sa o tom dá do začiatku augusta na výstave Sochárky.
Ženy – sochárky a špecifiká ich tvorby, ako aj práce málo známych sochárok z čias Československa možno od piatka spoznať na najnovšej výstave Slovenskej národnej galérie.
Výstavu Sochárky – výber osobností československého sochárstva pripravila kurátorka Vladimíra Büngerová a ako povedala, expozícia je pohľadom na sochárstvo cez rodovú perspektívu. Žena – sochárka je v 20. storočí nóvum, žena má možnosť študovať a zároveň tvoriť v oblasti skôr prisudzovanej mužom.
Až do 9. augusta tohto roka sa návštevníci výstavy Sochárky v sídle SNG, v Esterházyho paláci na Námestí Ľudovíta Štúra zoznámia s nástupom žien do sochárskeho umenia, ich pozíciou a umeleckými výsledkami v sochárstve u nás. Podľa SNG ženy našli svoj priestor v sochárstve, považovanom za „výrazne mužské teritórium“.
Výstava aj katalóg k nej sleduje autorky, ktoré absolvovali klasické sochárske štúdium (Školu umeleckého priemyslu v Bratislave, Akadémiu výtvarných umení v Prahe, Vysokú školu umeleckopriemyslovú v Prahe, Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave).
„Dôraz je postavený na autorky tvoriace na Slovensku s doplnením o výber diel sochárok z českého prostredia, niektorých z nich u nás doposiaľ nepredstavených a takmer neznámych, ako sú Hana Wichterlová a Vlasta Prachatická,“ informovala galéria v texte k výstave.
Cieľom výstavy Sochárky je poukázať na špecifiká ženského aspektu v sochárskom umení. Expozícia tak nesleduje jednotlivé autorky, ale napríklad typy sochárskych diel, ako je drobná plastika (medaily, šperk, dekoratívne formy plastiky, záhradná plastika), poukazuje aj na používaný materiál, techniky a témy diel.
Plastiky doplnia kresby, fotografie, koláže, grafiky, modely a ďalšie dokumentačné materiály. K výstave vychádza aj rovnomenná publikácia. Na 160 stranách ponúka štúdiu kurátorky výstavy, rozhovor s kunsthistoričkou Ľubou Belohradskou a bohatú obrazovú dokumentáciu. K výstave sa uskutoční veľa sprievodných akcií, napr. 23. apríla o 18. hodine to bude komentovaná prehliadka.
SNG je pre verejnosť otvorená denne okrem pondelka od 10. do 18. hodiny, s výnimkou štvrtka, keď je galéria otvorená od 12. do 20. hodiny. Viac informácií o programe národnej galérie možno nájsť na jej webstránke http://www.sng.sk.