SNM predstaví na výstave 4 milióny v múzeu – Čo sme nadobudli to najzaujímavejšie zo svojich zbierok

Lev_plagat.jpg

To najzaujímavejšie, čo za posledných 15 rokov pribudlo do zbierok Slovenského národného múzea (SNM), možno spoznať od piatka v sídelnej budove národného múzea na Vajanského nábreží 2. Výstava 4 milióny v múzeu – Čo sme nadobudli ponúkne až do polovice októbra unikátne exponáty, napríklad Justovu zbierku, poklad z bratislavského hradného vrchu i nálezy kostrových pozostatkov Keltov z 1. storočia nášho letopočtu z nedávneho archeologického výskumu na Bratislavskom hrade.

Slovenské národné múzeum počas svojej vyše 120-ročnej histórie zhromaždilo viac ako štyri milióny zbierkových predmetov. Získanie predmetov kultúrnej hodnoty do múzeí je často jediným spôsobom ako ich zachrániť pred zničením či nelegálnym vývozom do zahraničia. SNM, tak ako iné múzeá či galérie, svoje zbierky rozširuje kúpou, darom, vlastným výskumom, prevodom správy a zámenou s iným múzeom alebo galériou. Na výstave 4 milióny v múzeu – Čo sme nadobudli sprístupní aj veľký výber z pokladu stredovekých mincí zo Svätého Jura, pápežskú bulu z 15. storočia získanú výskumom Spišského hradu či Priamiho plán opevnenia Hradu Červený Kameň.

K najcennejším akvizíciám SNM od roku 2000 patria diela špičkovej slovenskej gotiky, tzv. Anjeli svetlonosi a rovnako plastika Únos Európy z viedenskej porcelánky. Návštevníci výstavy si tiež pozrú staroegyptskú mumifikovanú ruku zo zbierok Kráľovského katolíckeho gymnázia v Bratislave. Vystavený bude aj Meteorit Košice s hmotnosťou 2 167,4 gramu. Ide o najväčší úlomok z meteoru, ktorý v roku 2010 zažiaril na nočnej oblohe nad strednou Európou a následne dopadol neďaleko Košíc.

Chýbať nebudú ani preparáty veľkých mačkovitých šeliem, ktoré sú bezprostredne ohrozené vyhynutím a do SNM sa dostali zo zoologických záhrad po uhynutí zvierat. Napríklad štvormilióntym kusom v zbierkovom fonde Slovenského národného múzea je lev kráľovský z bojnickej ZOO, ktorý je zároveň vyobrazený na plagáte k výstave.

Výstava 4 milióny v múzeu – Čo sme nadobudli bude prístupná verejnosti od 19. februára do 16. októbra v sídelnej budove SNM na Vajanského nábreží 2 v Bratislave denne, okrem pondelka, od 9. do 17. hodiny.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk