SNM vo štvrtok odhalí, ako žili a vyzerali Kelti

Bratislavsky_hrad_kelti_sita.jpg
SITA

Ako žili a vyzerali Kelti, ktorí približne pred 2 000 rokmi obývali veľkú časť historického centra Bratislavy, prezradí všetkým záujemcom štvrtkové podujatie na Bratislavskom hrade.

Slovenské národné múzeum (SNM) – Historické múzeum pozýva vo štvrtok 27. apríla o 16.30 hod. do Hudobnej siene na prvom poschodí Bratislavského hradu na prednášku Aleny Šefčákovej na tému Bratislavskí Kelti očami antropológa. Vstup na pokračovanie cyklu prednášok k výstave Kelti z Bratislavy je voľný.

Ako ďalej informovala Andrea Litváková zo SNM – Historického múzea, o Keltoch na našom území sa dozvedáme najčastejšie z historických a archeologických prameňov. Nachádzajú sa aj ich priame fyzické pozostatky, najčastejšie kostry alebo popol. Tieto nálezy odborníkom približujú nielen konkrétne tváre a postavy, ale prezrádzajú tiež veľa o ich každodennom živote, stravovaní či o chorobách. Spôsob pochovania zas vypovedá o spoločnosti, z ktorej mŕtvy pochádzal, približuje nám jej zvyky a rituály, prípadne okolnosti smrti.

Nasledujúca prednáška sa uskutoční 20. mája o 16.30 hod. Odborníci z Mestského ústavu ochrany pamiatok v Bratislave a Filozofickej fakulty Univerzity Komenského, Branislav Resutík a Branislav Vrtel ju venujú téme Bratislavský hrad vo svetle najnovších nálezov.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk