Slovenské národné múzeum vo štvrtok 3. decembra pozýva o 17. hodine na dve sprievodné podujatia k výstavám, ktoré sa konajú v jeho sídle na Vajanského nábreží.
Slovenské národné múzeum prezradí viac o starej grafickej tlači kameňom a tiež o najväčšej semennej banke na svete – Millenium Seed Bank vo Veľkej Británii. Obe témy priblížia vo štvrtok 3. decembra dve bezplatné podujatia pre verejnosť. Informovala o tom PR a marketingová manažérka SNM Dagmar Brisudová.
Tvorba Albrechta Dürera, jedného z najslávnejších nemeckých maliarov a grafikov, ktorý premostil stredovek a renesanciu, inšpirovala mnohých výtvarníkov, medzi inými i súčasného slovenského autora Mariána Komáčka. Výsledky Komáčkovej inšpirácie dielom Albrechta Dürera (1471 – 1528) predstavuje výstava S Dürerom na cestách, ktorú môžu záujemcovia vidieť do 22. mája budúceho roka v sídle SNM na Vajanského nábreží v Bratislave.
„Autor výstavy, ktorý sa inšpiroval tvorbou Albrechta Dürera, obrazy starého majstra ozvláštnil farbami a drobnosťami. Dürera spodobnil ako máva z auta či jeho matke prikreslil v tom čase neexistujúce okuliare,“ priblížilo výstavu SNM. Ako ďalej informovala Brisudová, na výstave sa vo štvrtok uskutoční sprievodné podujatie. Návštevníkov čaká ukážka tlače Dürerovej matky v okuliaroch „naživo“.
Výtvarník Marián Komáček návštevníkom podujatia predvedie ako sa tlačili grafické diela na starých litografických lisoch pomocou ťažkého kameňa. „Vysvetlím postup a predvediem tlač kresby z kameňa, ktorý má 40 miliónov rokov. Vo svete je ho čoraz menej a lom už neexistuje. Jedine Solenhofenský vápenec má vlastnosti, ktoré takúto tlač umožňujú. Technike sa venujem vyše 40 rokov, posledné desaťročie intenzívne. Je to môj spôsob, ako vzdať hold tomuto renesančnému majstrovi,“ cituje tlačová správa národného múzea Mariána Komáčka.
Taktiež vo štvrtok 3. decembra o 17. hodine sa v priestoroch Prírodovedného múzea SNM uskutoční sprievodné podujatie k výstave Koráliky nielen z klokoča. Prednáška nazvaná Noemova Archa vo svete rastlín – Millenium Seed Bank projekt je venovaná záchrane a konzervácii biodiverzity rastlín na našej planéte, so špeciálnym zameraním na územie Slovenska. Oboznámi s tým, ako funguje najväčšia semenná banka na svete – Millenium Seed Bank vo Veľkej Británii.
Vedci, Marek Slovák a Jaromír Kučer z Botanického ústavu Slovenskej akadémie vied porozprávajú aj o význame takejto banky semien a o tom, ako s ňou spolupracujú aj naši vedci.