Socha Márie Terézie v Starom Meste stáť nebude, poslanci to neodsúhlasili

Socha Márie Terézie, Hotel Carlton, Hviezdoslavovo námestie
SITA

Súsošie Márie Terézie pred hotelom na Hviezdoslavovom námestí v hlavnom meste nebude. Rozhodli o tom bratislavskí mestskí poslanci na štvrtkovom rokovaní mestského zastupiteľstva. Podľa viacerých sa táto socha na námestie v Starom Meste nehodí.

Súsošie v týchto dňoch skúšobne vystavujú na Hviezdoslavovom námestí. Krátkodobá verejná prezentácia je pre bratislavských mestských poslancov, ktorí vi štvrtok na rokovaní mestského parlamentu o nájomnej zmluve na priestor pred hotelom hovorili. Socha autorky Martiny Zimanovej Matúšovej je tretinovou bronzovou kópiou pôvodnej sochy od Jána Fadrusza z roku 1897, ktorú postavili ako pomník kráľovských korunovácií v Bratislave.

Podľa poslanca Branislava Kaliského sa socha hodí viac do interiéru ako do exteriéru a pred hotelom je už podľa neho dosť sôch i fontán. Poslankyňa Soňa Svoreňová spomenula, že Mária Terézia do mesta patrí, miesto pred hotelom však nie je ideálne. Pripojil sa aj poslanec Ján Budaj, ktorý poznamenal, že Hviezdoslavovo námestie je kľúčové námestie, socha je napodobeninu a je to parafráza originálu. Spájanie námestia so sochou sa mu nepáči a je to podľa neho na dlhšiu debatu. Umiestniť sochu v interiéri by bolo lepšie aj podľa poslankyne Dany Čahojovej. Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal pred hlasovaním novinárom povedal, že rozhodnutie, či súsošie na námestí bude alebo nebude, je na mestskom zastupiteľstve.

Socha Márie Terézie, Hotel Carlton, Hviezdoslavovo námestie
Jazdecké súsošie Márie Terézie z bronzu vystavené v centre Bratislavy pred hotelom Carlton. Foto: SITA

Maroš Mačuha z Bratislavského okrášľovacieho spolku, ktorý bol za osadenie sochy na námestí, pred poslancami v diskusii povedal, že socha sa v týchto dňoch pred hotelom stretáva so záujmom ľudí. Ako dodal, je to atrakcia a turisti sa pri nej fotia. „Je ťažké nájsť pre ňu miesto. Ak neprejde návrh, socha Márie Terézie nebude a všetko bude tak ako doteraz,“ informoval zastupiteľstvo. Poslanec Peter Pilinský mu na to odpovedal, že záujem o fotografie so sochou je preto, že je tam len na pár dní. Niektorí poslanci tiež v diskusii pripomenuli, že sochu by bolo lepšie umiestniť napríklad na Bratislavskom hrade.

Mačuha po hlasovaní poslancov pred novinármi povedal, že umiestniť sochu na Hrad nie je dobré riešenie. Počas zimy tam podľa neho nechodí toľko ľudí, ako napríklad na Hviezdoslavovo námestie. Čo teraz bude so sochou nie je zatiaľ známe. Podľa Mačuhu môže skončiť v súkromnom priestore.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk