Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tipy na články: [email protected]
Atika primacialny palac obnova restaurovanie bratislava.jpg
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj: Bratislava
10. marca 2019 Správy BratislavaNovinky z Bratislavy od BratislavaDen.skTS BratislavaDen.sk Diskusia()

Sochársku výzdobu a architektonické prvky na Primaciálnom paláci čaká obnova

Dôvodom obnovy atiky a jej sochárskej výzdoby na Primaciálnom paláci je zachovanie tejto národnej pamiatky.

Na primaciálnom paláci sa konečne začalo s obnovou a reštaurovaním atiky a jej sochárskej výzdoby. Táto národná kultúrna pamiatka si zaslúži, a hlavne potrebuje, obnovu a zachovanie pre ďalšie generácie. Sochárska výzdoba atiky bude reštaurovaná pod vedením akademického sochára Ľubomíra Saba v súlade s rozhodnutím Krajského pamiatkového úradu.

Atika primacialny palac obnova restaurovanie bratislava.jpg
Zdroj: Bratislava

Už 6. marca sa začalo s prípravnými prácami zameranými na reštaurovanie historických sôch, ktoré sú národnou kultúrnou pamiatkou.

Práce na reštaurovaní sú rozdelené na 4 etapy:

  1. etapa – konsolidovanie a lokálna stabilizácia najviac degradovaných častí,
  2. etapa – demontáž všetkých uvoľnených častí kameňa,
  3. etapa – celkové očistenie povrchov sochárskej výzdoby,
  4. etapa – dotvorenie poškodených a chýbajúcich častí plastickej výzdoby a profilácie architektúry, domodelovanie, štrukturálne scelenie, farebné zjednotenie a zakonzervovanie.
Atika primacialny palac obnova restaurovanie bratislava 2.jpg
Zdroj: Bratislava

Reštaurátorský výskum ešte z roku 2016 určil spôsob a rozsah prác. V novembri minulého roku bola uzatvorená zmluva na obnovu a reštaurovanie atiky Primaciálneho paláca a jej sochárskej výzdoby, pričom by mala trvať 30 mesiacov a mala by byť v hodnote 539 796,20 eur. Mesto získalo od nadácie aj grant na reštaurovanie sochárskej výzdoby vo výške 50-tisíc eur, z čoho bude časť nákladov na obnovu refinancovaná.

Sochy v atikovej časti priečelia, ktoré sú súčasťou výzdoby Primaciálneho paláca, vznikli v čase výstavby paláca v rokoch 1779-80 a ich autormi boli sochári J. Kogler a F. Prokop. Záchranné opatrenia si vyžiadal predovšetkým značne narušený technický stav. Cieľom ich reštaurovania je záchrana originálov a zároveň maximálne možné zachovanie autentickej hmotnej a pamiatkovej podstaty.

Atika primacialny palac obnova restaurovanie bratislava 3 1.jpg
Zdroj: Bratislava
Atika primacialny palac obnova restaurovanie bratislava 3 2.jpg
Zdroj: Bratislava

Odporúčané články

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X