Sociálne slabší Bratislavčania môžu dostať od svojej mestskej časti vianočné príspevky

Peniaze euro
Foto: ilustračné, SITA

Niektoré bratislavské mestské časti budú rozdávať vianočné príspevky, iné organizujú vianočné podujatia.

V najväčšej bratislavskej mestskej časti Petržalke rozdajú obyvateľom evidovaným na oddelení sociálnych vecí 28-tisíc eur. Uviedla to pre agentúru SITA hovorkyňa Petržalky Mária Halašková.

Petržalka poskytuje svojim obyvateľom evidovaným na oddelení sociálnych vecí vianočný príspevok každoročne. Tento rok dostane vianočný príspevok asi 250 Petržalčanov a petržalských rodín.

Príspevok poskytujeme podľa prijatých kritérií (napríklad zdravotné problémy, úmrtie v rodine, výživné), a to osamelým občanom, invalidným dôchodcom, starobným dôchodcom a sociálne slabším rodinám,“ informovala agentúru SITA Halašková.

Výška príspevku sa pohybuje od 50 eur osamelým Petržalčanom až po 100 eur petržalským rodinám, ktoré splnili niektoré z kritérií. Obyvatelia Petržalky sa nemusia o príspevok hlásiť, na základe prijatých kritérií ich mestská časť pozve na vyzdvihnutie vianočného príspevku.

Žiadosť o príspevok

Novomešťania na rozdiel od Petržalčanov musia o vianočný príspevok požiadať, a to najneskôr do 31. októbra. „Tento rok poskytne Nové Mesto vianočný príspevok už po 18. krát. Túto pomoc môžu získať rodiny s deťmi, ktorým poskytujeme pomoc v hmotnej núdzi, rodiny, ktoré majú deti zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov či obyvatelia určení podľa Zásad poskytovania finančných výpomocí obyvateľom mestskej časti Nové Mesto,“ uviedol pre agentúru SITA starosta Nového Mesta Rudolf Kusý.

Novomešťania po požiadaní môžu dostať príspevok od 30 do 100 eur. Tlačivá žiadostí zverejnila mestská časť na svojej webovej stránke tu.

Mestská časť Ružinov poskytuje vianočný príspevok pre rodiny v hmotnej núdzi s deťmi. Rodina s jedným dieťaťom dostane 150 eur, rodina s dvomi deťmi 170 eur a rodina s tromi a viacerými deťmi 200 eur. „Rodinám, ktorým sme už v priebehu roka vyplatili niektorú z finančných výpomocí, vyplatíme vianočný príspevok vo výške 80 eur,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Ružinova Tatiana Tóthová.

Vianočné posedenie

Mestská časť Staré mesto síce vianočný príspevok neposkytuje, každoročne však jeho starostka Zuzana Aufrichtová organizuje v spolupráci s oddelením sociálnych vecí vianočné posedenie. Pozýva naň osamelých Staromešťanov aj tento rok, hostia sa môžu tešiť na kultúrny program, obed a pohostenie.

Vianočné posedenie organizujú tento rok v Zichyho paláci 19. decembra. Špeciálny vianočný príspevok neposkytuje ani mestská časť Dúbravka, pred Vianocami však organizujú zbierku hračiek pre deti zo sociálne slabého prostredia.

Tento rok chce mestská časť zbierku vyhlásiť 20. októbra a trvať má mesiac,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Dúbravky Lucia Marcinátová s tým, že hračky deťom rozdelia na špeciálnom podujatí. Pre dúbravských seniorov organizujú spoločnú večeru s programom, tento rok plánujú toto podujatie na 17. decembra v Dome kultúry Dúbravka.

Priebežné príspevky

Mestská časť Karlova Ves vianočný príspevok takisto neposkytuje. Podľa slov Miroslava Špejla z referátu komunikácie s médiami a vzťahov s verejnosťou poskytuje Karlova Ves jednorazové finančné príspevky občanom priebežne, čiže aj pred Vianocami.

Okrem finančnej výpomoci poskytuje mestská časť nízkopríjmovým karloveským rodinám, seniorom a občanom so zdravotným postihnutím v spolupráci s inými organizáciami potravinové a vianočné balíčky.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk