Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tipy na články: [email protected]
Plympia, Živnostenský dom
Foto: www.facebook.com
27. augusta 2017 ZaujímavostiStará Bratislava na fotografiách od BratislavaDen.skwikipedia, © BratislavaDen.sk

Na špacírke po Bratislave: Živnostenský dom

Živnostenský dom, nachádzajúci sa na Kollárovom námestí, navrhol architekt Klement Šilinger. Stavbu realizovali v rokoch 1929 – 1930.

Projekt na výstavbu Živnostenského domu vzišiel z verejnej súťaže. Zadanie riešilo rozsiahlu parcelu v rámci pôvodnej stavebnej štruktúry, ktorá bola počas výstavby domu zbúraná. V rámci výstavby Živnostenského domu bola založená nová ulica, ktorá spájala Vysokú ulicu s Kollárovým námestím.

Šesťpodlažný objekt pozostával z dvoch samostatných častí, ktoré boli prepojené mostíkom v úrovni prvého poschodia. Divadelnú scénu a reštauračné zariadenia vo vyššie položenej časti domu dopĺňali bytové priestory. V prízemí nižšie položeného objektu boli predajne, na poschodí sa nachádzali malé prevádzky a v nároží Vysokej ulice bola dokonca dvojpodlažná tržnica remeselných výrobkov.

Pohlad_na_hrad_staraba
Takýto krásny pohľad sa naskytol každému, kto začiatkom 80. rokov vyšiel na strechu Živnodomu. Foto: Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Objekt bol v pôvodných návrhoch ľahkou funkcionalistickou architektúrou. Mal hladké fasády, horizontálne okná, prízemie vyľahčené stĺpmi a strešnú nadstavbu v podobe jednoduchého rámu s vlajkoslávou. V procese realizácie boli horizontálne okenné otvory nahradené konvenčnými vertikálnymi oknami, ktoré mali síce veľkú plochu, ale stratili už ten správny módny pomer výšky a šírky.

V období svojho vzniku bol Živnodom jednou z najväčších a najmodernejších stavieb v Bratislave. Hoci bol interiér objektu vybavený veľmi jednoducho, bol kultivovaný a v duchu dobových predstáv.

Nachádzali sa tam horizontálne zábradlia, farebné nátery stien, moderné svietidlá, nábytok z ohýbaného dreva. Stropy majú priznanú rámovú štruktúru.

V 80. rokoch rekonštruovali priestory divadla, pričom bol odstránený pôvodný mobiliár a doplnený kamenný portál nad hlavným vstupom.

Odporúčané články

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X