Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plympia, Živnostenský dom
Foto: www.facebook.com
27. augusta 2017 ZaujímavostiStará Bratislava na fotografiách od BratislavaDen.skwikipedia, © BratislavaDen.sk

Na špacírke po Bratislave: Živnostenský dom

Živnostenský dom, nachádzajúci sa na Kollárovom námestí, navrhol architekt Klement Šilinger. Stavbu realizovali v rokoch 1929 – 1930.

Projekt na výstavbu Živnostenského domu vzišiel z verejnej súťaže. Zadanie riešilo rozsiahlu parcelu v rámci pôvodnej stavebnej štruktúry, ktorá bola počas výstavby domu zbúraná. V rámci výstavby Živnostenského domu bola založená nová ulica, ktorá spájala Vysokú ulicu s Kollárovým námestím.

Šesťpodlažný objekt pozostával z dvoch samostatných častí, ktoré boli prepojené mostíkom v úrovni prvého poschodia. Divadelnú scénu a reštauračné zariadenia vo vyššie položenej časti domu dopĺňali bytové priestory. V prízemí nižšie položeného objektu boli predajne, na poschodí sa nachádzali malé prevádzky a v nároží Vysokej ulice bola dokonca dvojpodlažná tržnica remeselných výrobkov.

Pohlad_na_hrad_staraba
Takýto krásny pohľad sa naskytol každému, kto začiatkom 80. rokov vyšiel na strechu Živnodomu. Foto: Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Objekt bol v pôvodných návrhoch ľahkou funkcionalistickou architektúrou. Mal hladké fasády, horizontálne okná, prízemie vyľahčené stĺpmi a strešnú nadstavbu v podobe jednoduchého rámu s vlajkoslávou. V procese realizácie boli horizontálne okenné otvory nahradené konvenčnými vertikálnymi oknami, ktoré mali síce veľkú plochu, ale stratili už ten správny módny pomer výšky a šírky.

V období svojho vzniku bol Živnodom jednou z najväčších a najmodernejších stavieb v Bratislave. Hoci bol interiér objektu vybavený veľmi jednoducho, bol kultivovaný a v duchu dobových predstáv.

Nachádzali sa tam horizontálne zábradlia, farebné nátery stien, moderné svietidlá, nábytok z ohýbaného dreva. Stropy majú priznanú rámovú štruktúru.

V 80. rokoch rekonštruovali priestory divadla, pričom bol odstránený pôvodný mobiliár a doplnený kamenný portál nad hlavným vstupom.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X