Na špacírke po Bratislave: Živnostenský dom

Plympia, Živnostenský dom

Živnostenský dom, nachádzajúci sa na Kollárovom námestí, navrhol architekt Klement Šilinger. Stavbu realizovali v rokoch 1929 – 1930.

Projekt na výstavbu Živnostenského domu vzišiel z verejnej súťaže. Zadanie riešilo rozsiahlu parcelu v rámci pôvodnej stavebnej štruktúry, ktorá bola počas výstavby domu zbúraná. V rámci výstavby Živnostenského domu bola založená nová ulica, ktorá spájala Vysokú ulicu s Kollárovým námestím.

Šesťpodlažný objekt pozostával z dvoch samostatných častí, ktoré boli prepojené mostíkom v úrovni prvého poschodia. Divadelnú scénu a reštauračné zariadenia vo vyššie položenej časti domu dopĺňali bytové priestory. V prízemí nižšie položeného objektu boli predajne, na poschodí sa nachádzali malé prevádzky a v nároží Vysokej ulice bola dokonca dvojpodlažná tržnica remeselných výrobkov.

Pohlad_na_hrad_staraba
Takýto krásny pohľad sa naskytol každému, kto začiatkom 80. rokov vyšiel na strechu Živnodomu. Foto: Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Objekt bol v pôvodných návrhoch ľahkou funkcionalistickou architektúrou. Mal hladké fasády, horizontálne okná, prízemie vyľahčené stĺpmi a strešnú nadstavbu v podobe jednoduchého rámu s vlajkoslávou. V procese realizácie boli horizontálne okenné otvory nahradené konvenčnými vertikálnymi oknami, ktoré mali síce veľkú plochu, ale stratili už ten správny módny pomer výšky a šírky.

V období svojho vzniku bol Živnodom jednou z najväčších a najmodernejších stavieb v Bratislave. Hoci bol interiér objektu vybavený veľmi jednoducho, bol kultivovaný a v duchu dobových predstáv.

Nachádzali sa tam horizontálne zábradlia, farebné nátery stien, moderné svietidlá, nábytok z ohýbaného dreva. Stropy majú priznanú rámovú štruktúru.

V 80. rokoch rekonštruovali priestory divadla, pričom bol odstránený pôvodný mobiliár a doplnený kamenný portál nad hlavným vstupom.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk