Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Hlavna_posta_namestie_snp_staraba.jpg
Foto: www.facebook.com
3. septembra 2017 ZaujímavostiStará Bratislava na fotografiách od BratislavaDen.skwikipedia, posta.sk, © BratislavaDen.sk

Na špacírke po Bratislave: Hlavná pošta

Budova hlavnej pošte nachádzajúca sa na Námestí SNP bol pôvodne neskorobarokový palác patriaci barónom Wachtlerovcom a neskôr grófom Szapáryovcom. Sídlom Uhorského kráľovského poštového úradu sa budova stala v roku 1850.

Začiatkom 20. storočia bola kvôli presunu telefónnej centrály z nárožia Schöndorfskej ulice a terajšieho Hurbanovko námestia budova prestavaná.

Architektonickú súťaž vypísali dvakrát, víťazom obidvoch súťaží bol budapeštiansky architekt Gyula Pártos. Stavať sa začalo až v roku 1909, napriek tomu, že druhá súťaž bola vypísaná o sedem rokov skôr. Nový poštový palác bol dostavaný v roku 1912.

Stará Bratislava, Hlavná pošta SNP
ilustračné: Stanley S. Sk

V rokoch 1928 – 1930 realizovali dostavbu hlavnej pošty, budovu rozšírili o západné krídlo a štvrté podlažie. Museli kvôli tomu zlikvidovať ďalšie dva domy na Hurbanovom námestí.

Budova bola navrhnutá v historizujúcom štýle, architekt navrhol budovu hlavnej pošty s neobarokovými a neorenesančnými motívmi Pošta má namiesto troch pôvodných, štyri nadzemné podlažia.

Budova Hlavnej pošty má nepravidelný pôdorys a dvojposchodový centrálny dvor. Spodný dvor, ktorý má vjazd z Uršulínskej ulice, slúžil ako parkovisko pre poštových doručovateľov. Horný dvor má vjazd z Námestia SNP.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X