Na špacírke po Bratislave: Hlavná pošta

Hlavna_posta_namestie_snp_staraba.jpg

Budova hlavnej pošte nachádzajúca sa na Námestí SNP bol pôvodne neskorobarokový palác patriaci barónom Wachtlerovcom a neskôr grófom Szapáryovcom. Sídlom Uhorského kráľovského poštového úradu sa budova stala v roku 1850.

Začiatkom 20. storočia bola kvôli presunu telefónnej centrály z nárožia Schöndorfskej ulice a terajšieho Hurbanovko námestia budova prestavaná.

Architektonickú súťaž vypísali dvakrát, víťazom obidvoch súťaží bol budapeštiansky architekt Gyula Pártos. Stavať sa začalo až v roku 1909, napriek tomu, že druhá súťaž bola vypísaná o sedem rokov skôr. Nový poštový palác bol dostavaný v roku 1912.

Stará Bratislava, Hlavná pošta SNP
ilustračné: Stanley S. Sk

V rokoch 1928 – 1930 realizovali dostavbu hlavnej pošty, budovu rozšírili o západné krídlo a štvrté podlažie. Museli kvôli tomu zlikvidovať ďalšie dva domy na Hurbanovom námestí.

Budova bola navrhnutá v historizujúcom štýle, architekt navrhol budovu hlavnej pošty s neobarokovými a neorenesančnými motívmi Pošta má namiesto troch pôvodných, štyri nadzemné podlažia.

Budova Hlavnej pošty má nepravidelný pôdorys a dvojposchodový centrálny dvor. Spodný dvor, ktorý má vjazd z Uršulínskej ulice, slúžil ako parkovisko pre poštových doručovateľov. Horný dvor má vjazd z Námestia SNP.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk