Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Hlavné námestie
Foto: www.facebook.com
23. apríla 2017 ZaujímavostiStará Bratislava na fotografiách od BratislavaDen.skbratislava.sk, wikipedia.sk, bratislavskerozky.sk, © BratislavaDen.sk, iDen Media s.r.o.

Na špacírke po Bratislave: Hlavné námestie

Prešporské Hlavné námestie vzniklo niekedy na prelome 13. a 14. storočia na mieste vhodnom na konanie trhov. Pôvodne išlo o štvorcové námestie, do ktorého mali v kútoch vyúsťovať ulice. Parcely okolo námestia si rozdelili bohatí kupci a remeselníci.

Ako trhovisko slúžilo námestie minimálne päť storočí. Okolo trhoviska stáli domy obrátené fasádou smerom k námestiu a medzi jednotlivými domami boli úzke dvory alebo prejazdy do ďalej položených domov. Viacero domov malo vežu a opevnenie, keďže si kupci museli ochraňovať svoj majetok. Zachovala sa z nich však už len jedna viditeľná – veža Starej radnice. Jadro Starej radnice pozostáva z domu richtára Jakuba, k nemu sa postupom rokov pridávali ďalšie stavby. To je dôvod, prečo na stavbe možno badať rôzne úpravy – od gotických cez renesančné až po barokové.

Hlavne_namestie_staraba.jpg
www.facebook.com

Okrem jarmokov a trhov sa tam konali verejné slávnosti, zhromaždenia či náboženské hry, ale aj tresty vynesené mestským súdnym tribunálom či dokonca popravy.

Trhovisko vydržalo na tomto mieste až do konca 19. storočia, kedy sa ho radnica rozhodla premeniť na park. Hoci sa nezachoval priestor, vďaka ktorému trhovisko a námestie vzniklo, park bol medzi Bratislavčanmi veľmi obľúbený. Malá oáza pokoja a možnosť oddychu počas dňa plného práce lákala ľudí v každom ročnom období. Zelená plocha bola po niekoľkých desiatkach rokov odstránená, aby sa námestiu mohol vrátiť pôvodný charakter.

V 90. rokoch z neho odstránili aj posledné zásahy z 19. storočia a vydlaždili ho kameňom pripomínajúcim historickú dlažbu.

Hlavné námestie
www.facebook.com dr. Patrik Guldan

Od roku 1572 sa na Hlavnom námestí nachádza Maximiliánova fontána, ktorú väčšina ľudí pozná pod názvom Rolandova fontána. Na fontáne stojí postava rytiera v brnení, ktorým je ochranca mestských práv Roland alebo kráľ Maximilán v úlohe Rolanda. Kráľ dal kamennú renesančnú fontánu postaviť z praktických dôvodov. Počas osláv jeho korunovácie totiž vypukol v meste požiar a pre nedostatok vody veľká časť mesta zhorela. Podobnej situácii sa chcel do budúcnosti vyhnúť.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X