Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
hotel Carlton
Foto: www.facebook.com
30. júla 2017 ZaujímavostiStará Bratislava na fotografiách od BratislavaDen.skcarlton.sk, facebook.com, © BratislavaDen.sk

Na špacírke po Bratislave: Hotel Carlton

Známy hotel, ktorý je neoddeliteľnou súčasťou Hviezdoslavovho námestia, má korene už v 13. storočí. Na jeho mieste v tom období stál hostinec U Labute, od roku 1760 sa po jeho pravej strane nachádzal zájazdný hostinec U troch zelených stromov.

V roku 1857 kúpil budovu riaditeľ prvej Uhorskej bratislavsko-trnavskej železnice Johann Löwy a dal ju prestavať podľa návrhu známeho staviteľa Ignáca Feiglera ml. V rokoch 1844 – 1846 vznikol z pôvodne jednoposchodového objektu moderný trojposchodový hotel U zeleného stromu. Hotel prevzal v roku 1957 obchodník s vínom Jakub Palugyay, ktorý už predtým vlastnil hotelovú kaviareň. Hotel prevádzkovala rodina pod rovnakým názvom až do smrti jeho majiteľa v roku 1912.

Hotel_k_zelenemu_stromu_1850 70_staraba_zbierkysng.jpg
www.facebook.com webumenia.sk

Od roku 1860 hotelu konkuroval hotel National, ktorý sa nachádzal hneď vedľa, na Mostovej ulici. Založila ho rodina Spenderovcov a neskôr ho dala prestavať tiež podľa návrhu Ignáca Feiglera. K hotelu patrila aj mnohým Bratislavčanom známa kaviareň Savoy.

V 1908 National odkúpil bývalý manažér hotela Savoy v Londýne Henrich Prüger. Po smrti Palugyaya odkúpil aj hotel U zeleného stromu a prikúpil tiež vedľajší Gervayov dom. Budovy nechal prestavať, vznikol tak hotelový komplex Savoy-Carlton. Otvorený bol v roku 1913.

Savoy, taxík
www.facebook.com

Názov Carlton získal hotel po bývalom majiteľovi U zeleného stromu Karlovi Palugyayovi (Carl) a jeho manželke Antónii (Ton-ka).

Hotel sa vyznačuje viacerými prvenstvami. Napríklad sa v ňom nachádzalo prvé kino Elektro Bioskop. V roku 1913 sa presťahovalo do inej budovy na Hviezdoslavovom námestí, kde pod názvom Mladosť funguje dodnes ako najstaršie kino na Slovensku.

Nachádzal sa v ňom tiež známy nočný bar a kabaret (jeden z prvých), miesto navštevovalo veľa vyššie postavených ľudí, o čom svedčí aj množstvo luxusných áut, ktoré pred hotelom parkovali.

hotel Carlton
www.facebook.com Neznámy autor

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X