Na špacírke po Bratislave: Hotel Kyjev

Hotel Kyjev
ilustračné: SITA

Obchodný dom Prior a hotel Kyjev (v súčasnosti Obchodný dom Tesco a hotel Kyjev) je budova, ktorú na Kamennom námestí postavili v 60. – 70. rokoch.

Hotel Kyjev možno považovať za jeden zo symbolov Bratislavy. Otvorili ho v roku 1973 a odvtedy je jednou z najvyšších budov v Starom Meste. Devätnásťpodlažná budova bola postavená z ocele a železobetónu a jej stavba trvala takmer desať rokov. V budove sú/boli vhodné priestory na konferencie či večierky, reštauračné zariadenia, 180 klasických hotelových izieb a päť apartmánov.

Hotel_kyjev_archiv.jpg
archív

Tento socialistický chrám navrhol architekt Ivan Matušík v roku 1960. S výstavbou sa začalo v roku 1964, prebiehala v dvoch etapách – v prvej bol postavený obchodný dom, v druhej hotel. Svojho času bola architektúra hotela považovaná za nadčasovú, dokonca sa hovorilo o tom, že predbehla svoju dobu. Harmónia klasickej symetrie so zreteľnými asymetrickými vybočeniami však bola pre tohto architekta typická.

Hotel Kyjev
ilustračné: SITA

Hotel nemal byť len prechodným ubytovaním pre návštevníkov hlavného mesta, ale tiež kultúrnym a spoločenským strediskom. Po otvorení hotela Kyjev boli vysoko hodnotené aj jeho vnútorné priestory, ktoré boli do detailov premyslené. Keďže v tom čase v Bratislave nebola bohatá ponuka ubytovacích zariadení, o pobyt v hoteli bol záujem. Postupom času však jeho sláva bledla a nezachránil to ani nadčasový dizajn.

Hotel Kyjev
ilustračné: SITA

Po revolúcii do hotela nikto neinvestoval. Objekt mal viacerých majiteľov, jeho plánovaná rekonštrukcia sa neustále odkladala. Pár rokov slúžil ako hostel, ktorý lákal najmä zahraničných návštevníkov na zážitok z atmosféry socializmu. Od roku 2011 je zatvorený.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk