Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Čitáreň u červeného raka
Foto: www.facebook.com
14. mája 2017 ZaujímavostiStará Bratislava na fotografiách od BratislavaDen.skvopz.sk, mestskakniznica.sk, wikipedia.sk, © BratislavaDen.sk, iDen Media s.r.o.

Na špacírke po Bratislave: Letná čitáreň U červeného raka

Letná čitáreň U červeného raka pod Michalským mostom, ktorá sa pôvodne nazývala záhradou U červeného raka, je obľúbeným miestom na oddych pre Bratislavčanov i návštevníkov mesta. Poznáte jej históriu?

Čitáreň sa nachádza v bývalej obrannej priekope mesta, ktorá bola vytvorená niekedy v polovici 14. storočia ako dôležitý prvok pasívneho obranného systému mesta. Priekopa mala svojou hĺbkou, neschodnými stenami aj šírkou sťažovať prístup útočníkov k múrom opevnenia. Slúžila aj ako vodná priekopa, v ktorej sa chovali ryby.

Dnešnú letnú čitáreň U červeného raka obklopujú pozostatky bývalého stredovekého opevnenia. Do čitárne sa vstupuje cez barokový dom na Michalskej 26, ktorý bol postavený do barbakanu Michalskej brány pred polovicou 18. storočia.

Pri čítaní majú návštevníci možnosť vidieť Prašnú baštu, ktorá je pripomienkou opevnenia. Prvá zmienka o nej pochádza z roku 1520. Bašta mala strieľne, ktoré dnes maskujú okná. Súčasťou historického opevnenia je aj most, v začiatkoch bol drevený, jeho dnešná, tehlová podoba pochádza z druhej polovice 17. storočia.

Priekopa bola na letnú čitáreň upravená v roku 1961, odvtedy prešla dvomi rekonštrukciami. V rokoch 1974 až 1977 a v rokoch 2000 až 2006. Po poslednej rekonštrukcii ju pre verejnosť otvorili 23. mája 2007.

Názov získala čitáreň od priľahlej lekárne, ktorá sa prvý raz spomína v roku 1773 ako jedna z piatich civilných lekární v Bratislave.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X