Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Michalska_ulica_staraba.jpg
Foto: www.facebook.com
16. apríla 2017 ZaujímavostiStará Bratislava na fotografiách od BratislavaDen.skwikipedia.sk, bratislava.sk, slovakianguide.com, © BratislavaDen.sk, iDen Media s.r.o.

Na špacírke po Bratislave: Michalská veža

Jednou z najznámejších a najnavštevovanejších ulíc v Bratislave je Michalská ulica s jedným z najikonickejších architektonických prvkov v hlavnom meste – s Michalskou bránou. Michalská patrí k najstarším uliciam v hlavnom meste a bola celé storočia ulicou obchodníkov.

Michalská veža je jedným zo symbolov Bratislavy, brána, ktorá sa tam zachovala, patrí k pôvodným štyrom bránam, cez ktoré sa vstupovalo do opevneného stredovekého mesta. Vo veži je v súčasnosti umiestnená Expozícia zbraní a mestského opevnenia Mestského múzea v Bratislave. Múzeum je venované histórii opevnenia mesta, vystavené sú chladné zbrane, vojenská i turnajová výzbroj. Z najvyššieho poschodia je vchod na ochodzu veže, odkiaľ je výhľad na historickú časť Bratislavy a jej okolie.

Michalska_brana_1941_staraba.jpg
www.facebook.com

Vežu postavili koncom 14. storočia a počas histórie ju viackrát nadstavovali. Hornú osembokú časť veže nadstavovali začiatkom 16. storočia, na jeho konci dali strechu s medenou cibuľou. Súčasnú barokovú podobu spolu so sochou svätého Michala získala veža počas rekonštrukcie v rokoch 1753 – 1758. Veža má sedem poschodí, prvé dve z nich boli súčasťou gotickej hradbovej brány. V 15. storočí pred ňou vzniklo predbránie s barbakanom, zvyšné poschodia dobudovali v 16. storočí. Jej súčasná výška je 51 metrov. Z najvyššieho poschodia Michalskej veže je vchod na ochodzu, odkiaľ sa návštevníkovi ponúka jedinečný výhľad na historickú časť Bratislavy.

Michalská ulica, korzo
www.facebook.com

Meno získala veža podľa kostola sv. Michala a podľa neho pomenovaného predmestia, z neho sa cez bránu vchádzalo do mesta. Z vonkajšej časti brány sa nachádza most, ktorý preklenuje bývalú priekopu pozdĺž hradobného múru. Na vnútornej strane brány sa nachádza kamenný gotický znak, na južnej strane v kartuši je nápis, podľa ktorého opravila vežu mestská rada a bratislavské obyvateľstvo v roku 1758. V súčasnosti cez ňu vedie označenie historickej korunovačnej cesty.

Pod Michalskou vežou je umiestnený nultý kilometer, od ktorého sa odpočítava vzdialenosť vybraných svetových miest od Bratislavy.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X