Na špacírke po Bratislave: Michalská veža

Michalska_ulica_staraba.jpg

Jednou z najznámejších a najnavštevovanejších ulíc v Bratislave je Michalská ulica s jedným z najikonickejších architektonických prvkov v hlavnom meste – s Michalskou bránou. Michalská patrí k najstarším uliciam v hlavnom meste a bola celé storočia ulicou obchodníkov.

Michalská veža je jedným zo symbolov Bratislavy, brána, ktorá sa tam zachovala, patrí k pôvodným štyrom bránam, cez ktoré sa vstupovalo do opevneného stredovekého mesta. Vo veži je v súčasnosti umiestnená Expozícia zbraní a mestského opevnenia Mestského múzea v Bratislave. Múzeum je venované histórii opevnenia mesta, vystavené sú chladné zbrane, vojenská i turnajová výzbroj. Z najvyššieho poschodia je vchod na ochodzu veže, odkiaľ je výhľad na historickú časť Bratislavy a jej okolie.

Michalska_brana_1941_staraba.jpg
https://www.facebook.com/StaraBratislavaNaFotografiach/?ref=bookmarks&qsefr=1

Vežu postavili koncom 14. storočia a počas histórie ju viackrát nadstavovali. Hornú osembokú časť veže nadstavovali začiatkom 16. storočia, na jeho konci dali strechu s medenou cibuľou. Súčasnú barokovú podobu spolu so sochou svätého Michala získala veža počas rekonštrukcie v rokoch 1753 – 1758. Veža má sedem poschodí, prvé dve z nich boli súčasťou gotickej hradbovej brány. V 15. storočí pred ňou vzniklo predbránie s barbakanom, zvyšné poschodia dobudovali v 16. storočí. Jej súčasná výška je 51 metrov. Z najvyššieho poschodia Michalskej veže je vchod na ochodzu, odkiaľ sa návštevníkovi ponúka jedinečný výhľad na historickú časť Bratislavy.

Michalská ulica, korzo
https://www.facebook.com/StaraBratislavaNaFotografiach

Meno získala veža podľa kostola sv. Michala a podľa neho pomenovaného predmestia, z neho sa cez bránu vchádzalo do mesta. Z vonkajšej časti brány sa nachádza most, ktorý preklenuje bývalú priekopu pozdĺž hradobného múru. Na vnútornej strane brány sa nachádza kamenný gotický znak, na južnej strane v kartuši je nápis, podľa ktorého opravila vežu mestská rada a bratislavské obyvateľstvo v roku 1758. V súčasnosti cez ňu vedie označenie historickej korunovačnej cesty.

Pod Michalskou vežou je umiestnený nultý kilometer, od ktorého sa odpočítava vzdialenosť vybraných svetových miest od Bratislavy.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk