Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Radi píšete a fotíte, zaujímate sa o dianie okolo seba?
Privyrobte si písaním článkov na blog. Info: [email protected]
Obchodný dom Dunaj, Poľský inštitút
Foto: www.facebook.com
20. augusta 2017 Stará Bratislava od BratislavaDen.skwikipedia, © BratislavaDen.sk

Na špacírke po Bratislave: Obchodný dom Dunaj

Obchodný dom navrhol v rokoch 1935 – 1936 bratislavský medzivojnový architekt Christian Ludwig pre podnikateľov Brouka a Babka. V 1936 bola dnešná národná kultúrna pamiatka postavená za rekordných 90 dní na vtedajšom Námestí republiky.

Budova patrí k vrcholným dielam funkcionalizmu na Slovensku a je považovaná za vrcholné architektovo dielo.

Obchodny_dom_brouk_a_babka_1936_staraba.jpg
www.facebook.com

Obchodný dom Brouk a Babka bol v čase svojho prvým moderným nákupným centrom v Bratislave a v rade čakali stovky ľudí, aby sa dostali dnu. Budova ponúka veľkoplošné priestory predajní a technickej obsluhy. Vľavo sa nachádza dvojramenné schodisko a dva výťahy, na prízemí sa nachádzajú tri izolované štvorstranné výklady – celosklenené oblé solitéry s kamenným soklom.

Obchodny_dom_dunaj_staraba.jpg
www.facebook.com

Obchodný dom Brouk a Babka bol neskôr premenovaný na Obchodný dom Dunaj. Novšiu budovu pristavali k obchodnému domu v 80. rokoch minulého storočia. Budova Dunaj 2 sa pôvodne volala Dom odievania. S budovou Dunaj 1 je konštrukčne priamo prepojená.

Odporúčané články

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...