Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Primaciálny palác
Foto: www.facebook.com
18. júna 2017 ZaujímavostiStará Bratislava na fotografiách od BratislavaDen.skbratislava.sk, wikipedia.sk, © BratislavaDen.sk

Na špacírke po Bratislave: Primaciálny palác

Sídlo primátora nachádzajúce sa na Primaciálnom námestí bolo postavené v rokoch 1778 – 1781. Nahradilo pôvodnú budovu, v ktorej sídlil ostrihomský arcibiskup.

Už v stredoveku tam stál hospodársky dom ostrihomského arcibiskupa, v ktorom bývali správcovia jeho majetkov. Biskupský dom stál na danom mieste pravdepodobne už v 13. storočí, hoci sa prvýkrát spomína v listine z roku 1370.

Keď Bratislava začala v 16. storočí plniť funkciu hlavného a korunovačného mesta krajiny, prestavali obytné časti domu na renesančnú kúriu. Kúria sa stala sídlom arcibiskupov a každý z nich prispel k jej zveľadeniu.

Najviac sa o jej vzhľad zaslúžil arcibiskup Imrich Esterházi, ktorý bol veľkým milovníkom a znalcom umenia. Svoju rezidenciu dal v roku 1721 upraviť v barokovom slohu. Dal napríklad vystavať nové schody, skrášlil palác mnohými nástennými maľbami zhotovenými v súdobom duchu a pred priečelím budovy postavil portikus, ktorý sa opieral o stĺpy z kamenných kvádrov.

Na námestie pred budovou umiestnili v tom čase sochu sv. Jána Nepomuckého a zadnú stenu radnice vyzdobili rozmernou freskou predstavujúcou priečelie poschodového paláca s balkónom na stĺpoch. Priestranstvo okolo sochy pokrýval pestovaný trávnik s okrasnými stromami.

Primacialne_namestie_zac.20.storocia_staraba.jpg
www.facebook.com

Palác prešiel radikálnou prestavbou v druhej polovici 18. storočia, keď bol arcibiskupom a uhorským prímasom Jozef Batthyány. Starú arcibiskupskú kúriu dal zbúrať a na jej mieste bol postavený palác s vnútorným nádvorím a honosným priečelím obráteným do námestia.

Sídlom arcibiskupského biskupa bol nový palác len niekoľko desiatok rokov. Keďže sa zmenili spoločensko-politické podmienky, presťahovali sa arcibiskupi späť do Ostrihomu. Palác potom chátral až kým ho cirkev nedala do prenájmu dievčenskému učiteľskému ústavu, potom dôstojníckej a priemyselnej škole.

V auguste 1903 sa stala budova bývalého arcibiskupského paláca majetkom mesta, z neďaleko stojacej Starej radnice sa tam presťahoval mestský magistrát.

Fasáda paláca je v prísne klasickom štýle. Štít zdobia alegorické sochy od J. Köglera a F. Prokopa a tiež vázy od J. A. Messerschmidta. Na vrchole tympanónu je kardinálsky erb Jozefa Batthyányiho, prvého obyvateľa paláca. Budovu zdobí model jeho železného klobúka vážiaci 150 kg.

V paláci sa nachádza vzácna zbierka anglických tapisérií zo 17. storočia, pochádzajúca z kráľovskej tkáčovne anglického mesta Mortlake. Našla sa pri rekonštrukcii v roku 1903.
Na vnútornom štvorhrannom nádvorí Primaciálneho paláca stojí fontána legendárneho rytiera svätého Juraja, ktorý bojuje s drakom. Každý rok na Juraja kamenný rytier ožije, zvrtne sa na koni a pokloní sa obyvateľom mesta.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X