Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pohlad_na_bratislavu_zo_slavina_staraba.jpg
Foto: www.facebook.com
13. augusta 2017 ZaujímavostiStará Bratislava na fotografiách od BratislavaDen.skwikipedia, bratislava.sk, © BratislavaDen.sk

Na špacírke po Bratislave: Slavín

Pamätník sovietskych vojakov padlých počas druhej svetovej vojny je prvá vec, na ktorú si každý spomenie, keď sa povie Slavín. Je tam jeden z dvoch cintorínov tohto druhu v Bratislave.

História Slavína siaha až do stredoveku, kedy tvoril jadro vinohradníckej oblasti. Vinohradníctvo v tom čase patrilo k najvýnosnejším komoditám obchodnej činnosti mesta. Vinohrady zanikli koncom 19. storočia, kopec pritom zostal až do prvej tretiny 20. storočia nezastavaný.

Kvôli dominantnej polohe Slavína nad mestom sa v prvej polovici 20. storočia rozhodlo o tom, že sa stane miestom posledného odpočinku sovietských vojakov. Pamätník bol postavený v rokoch 1957 – 1960 podľa návrhu sochára a architekta Jána Svetlíka, slávnostne ho odhalili 4. apríla 1960 pri príležitosti 15. výročia oslobodenia mesta Sovietskou armádou. Už o rok nato bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.

Slavín
www.facebook.com

Pamätník sa člení na tri časti – vstupnú, strednú a dominantnú časť. Vstupnú časť tvorí slávnostný nástup s 2-ramenným schodiskom. Strednú časť pamätníka tvorí plošina s hrobmi vojakov. Tretia, dominantná časť je tvorená obradnou sieňou s pylónmi, je obkolesená kolonádou.

Koncepcia pamätníka rešpektuje už existujúce hroby vojakov. Pochovaných je tam v šiestich masových a v 317 individuálnych hroboch 6 845 vojakov Červenej armády, ktorí padli počas druhej svetovej vojny v apríli 1945 pri dobývaní mesta.

Pohlad na hrad z dnesneho slavina staraba.jpg
www.facebook.com

Vrch sa spomína v mestských úradných knihách prvýkrát v roku 1520, pôvodne sa nazýval Hymelperti (Nebeský štít), neskôr sa jeho názov zmenil na Himmelspirzeln.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X