Spojená škola na Tilgnerovej ulici je na obedy zadarmo pripravená v rámci svojich možností

Skolska jedalen stravovanie deti skoly dotacie obedy gettyimages.jpg
Zdroj: GettyImages

Karloveská spojená škola na Tilgnerovej ulici neeviduje nárast počtu stravníkov oproti minulému roku.

Jedáleň Spojenej školy na Tilgnerovej ulici v bratislavskej Karlovej Vsi je „v rámci svojich možností“ pripravená na zavedenie obedov zadarmo. Uviedla to pre agentúru SITA riaditeľka školy Dana Ihnaťová. Školu navštevuje 1124 detí, z toho 674 žiakov má nárok na dotáciu na obedy zadarmo.

Prihlásilo sa zatiaľ celkovo 531 detí, čo je zhruba rovnaké množstvo ako minulý rok. Na zavedenie obedov zadarmo do platnosti sa škola pripravila zakúpením ďalšieho konvektomatu na prípravu jedál a ďalšej umývačky riadu. „Zatiaľ máme dostatočný i počet zamestnancov v školskej jedálni,“ dodala Ihnaťová.

Program na stravovanie

Zároveň vytvorili nový program na stravovanie, prostredníctvom ktorého evidujú prítomnosť žiaka v triede. V prípade, že dieťa ochorie, rodič ho musí odhlásiť z obeda do ôsmej hodiny ráno. „Keďže naša škola je špecifická – sme Spojená škola s organizačnými zložkami Základná škola, Osemročné gymnázium a Bilingválne gymnázium – s pomerne veľkým počtom žiakov, tak kapacita jedálne a kuchyne je vyťažená na maximum už niekoľko rokov,“ dodala Ihnaťová s tým, že v jedálni sa naraz naobeduje 170 detí, preto žiaci obedujú podľa rozpisu.

Mestská časť Ružinov plánuje v školských jedálňach umožniť stravovanie sa ružinovským dôchodcom a bojovať tak proti zvýšenému množstvu odpadu z prebytočných jedál. Spojená škola na Tilgnerovej ulici nad takouto možnosťou neuvažuje. „Jedlo musí byť podľa noriem vydané do určitého času od dovarenia a v tomto limite sa stihnú naobedovať akurát naši žiaci,“ odôvodnila Ihnaťová.

Novela zákona o dotáciách na stravovanie detí materských a základných škôl vo výške 1,20 eura na obed platí od 1. januára pre škôlkarov a od 1. septembra pre deti základných škôl. Od septembra očakávajú základné školy nápor stravníkov.

Ďalšie k téme

    Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom