Spolok architektov Slovenska nesúhlasí so zbúraním budovy Istropolisu, považujú to za nekultúrny čin

Dom odborov Istropolis na Trnavskom mýte v Bratislave počas prezentácie projektu Nový Istropolis v Bratislave. Bratislava, 16. júl 2020.
Foto: archívne, SITA/Jana Birošová

Investor Immocap tento týždeň oznámil, že začne v najbližších dňoch s odstraňovaním budovy.

Spolok architektov Slovenska v otvorenom liste adresovanom členom vlády SR nesúhlasí so zbúraním budovy Istropolisu na Trnavskom mýte v Bratislave, na mieste ktorého chce investor postaviť projekt Nový Istropolis.

Jeho súčasťou má byť aj Národné kultúrne a kongresové centrum (NKKC). Investor Immocap tento týždeň oznámil, že začne v najbližších dňoch s odstraňovaním budovy Istropolisu, nakoľko už má k dispozícii právoplatné rozhodnutie mestskej časti Bratislava – Nové Mesto o odstránení existujúceho objektu.

Spoločnosť zároveň potvrdila, že na mieste plánuje vytvoriť nový priestor pre bývanie, prácu, trávenie voľného času a zachová aj kultúrno-spoločenskú funkciu.

Nekultúrny čin

Spolok architektov Slovenska nesúhlasí s tým, aby NKKC bolo vybudované aj s významným podielom verejných zdrojov za cenu zničenia kultúrneho a kongresového centra Istropolis, ktoré bolo v minulosti vybudované tiež z verejných prostriedkov občanov nášho štátu,“ uvádza spolok v otvorenom liste.

Pokus o zbúranie tejto architektonickej pamiatky považuje za nekultúrny čin, ktorému by mala podľa neho vláda zabrániť.

Žiadame preto vládu SR aby nepodporila výstavbu plánovaného NKKC v priestore Trnavského mýta za cenu zbúrania kultúrnej vybavenosti celomestského a nadmestského významu, ktorým dnešný Istropolis bezpochyby je,“ uvádza spolok architektov s tým, že investícia do NKKC má byť organizovaná formou transparentnej verejnej súťaže.

Netransparentný výber

Podľa zverejnenej štúdie uskutočniteľnosti, ktorú dalo vypracovať OZ NKKC, by malo centrum vzniknúť práve v Novom Istropolise, voči čomu sa ohradili zvyšní dvaja konkurenční investori – spoločnosť Incheba a JTRE.

Tí považujú proces výberu za netransparentný. Immocap sa vyjadril, že je pripravený kultúrno-spoločenskú funkciu na mieste zachovať aj v prípade, že štát o spoluprácu neprejaví záujem.

Ponúkli sme štátu a Občianskemu združeniu (OZ) za NKKC spolufinancovanie vlastnými zdrojmi vo výške 15,6 mil. eur, vrátane poskytnutia pozemku, ako aj vkladom zahraničného a vlastného know-how. Immocap nemá záujem byť prijímateľom štátnej pomoci na výstavbu NKKC, pretože tým je podľa uznesenia vlády OZ NKKC,“ uviedol CEO spoločnosti Immocap Martin Šramko.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk