Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Narodny ustav detskych chorob bratislava sita.jpg
Ilustračná foto: SITA/Diana Černáková
24. mája 2019 Správy Bratislava od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Spolupráca Národného ústavu detských chorôb s Rakúskom skráti čas prevozu novorodenca v ohrození života

Prihraničný región Bratislavy sa podľa Zuzany Eliášovej vyznačuje značným nárastom počtu obyvateľstva.

Cezhraničná spolupráca medzi Národným ústavom detských chorôb (NÚDCH) v Bratislave a nemocnicou Hainburg an der Donau skráti čas prevozu novorodenca v ohrození života. Ministerstvo zdravotníctva SR spolu so Zdravotným a sociálnym fondom Dolného Rakúska vstúpili do projektu „Bridges for Birth“ v rámci programu Interreg.

Vyžaduje aj dobre fungujúcu cezhraničnú zdravotnú starostlivosť. Pomocou projektu „Bridges for Birth“ sa má vytvoriť prvý pokus na etablovanie dlhodobej cezhraničnej zdravotnej starostlivosti v rakúsko-slovenskom prihraničnom regióne. „Pri tejto forme spolupráce sa významne skráti doba prevozu novorodenca v ohrození života a zvýši sa tým predpoklad na jeho včasnú záchranu,“ uviedla hovorkyňa.

Možné bude prevážať novorodencov medzi nemocnicami

Cieľom projektu je navrhnúť legislatívne úpravy, ktoré umožnia prevoz novorodencov v kritickom stave medzi spomínanými nemocnicami a zabezpečiť prevoz prostredníctvom záchranného vozidla za použitia výstražnej signalizácie z Hainburgu do NÚDCH. Doposiaľ sa kritické prípady prevážali do nemocníc vo Viedni a Mistelbachu, ktoré sú vzdialené 40 až 80 km od Hainburgu. „Týmto sa ušetrí čas, ktorý môže mať vplyv na záchranu ľudského života. V rámci projektu je naplánovaný pilotný prevoz piatich novorodencov z Hainburgu do NÚDCH,“ informovala hovorkyňa.

Presuny by sa mali uskutočňovať na základe medzinárodnej zmluvy o zdravotnej starostlivosti, o ktorej príprave sa momentálne rokuje. V pilotnom projekte budú prevozy realizované rakúskym sanitným vozidlom aj personálom. Cieľovou skupinou budú zatiaľ slovenskí novorodenci so sprievodom matky. Praktické skúsenosti by sa v budúcnosti mohli preniesť do ďalšej spolupráce medzi oboma nemocnicami.

Rozpočet projektu podľa hovorkyne počíta s prostriedkami určenými na prevoz novorodencom v rámci pilotnej aktivity, konkrétna suma za prevoz nie je momentálne známa, nakoľko bude špecifikovaná na základe reálnej situácie.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X