Spolupráca Národného ústavu detských chorôb s Rakúskom skráti čas prevozu novorodenca v ohrození života

Narodny ustav detskych chorob bratislava sita.jpg
Ilustračná foto: SITA/Diana Černáková

Prihraničný región Bratislavy sa podľa Zuzany Eliášovej vyznačuje značným nárastom počtu obyvateľstva.

Cezhraničná spolupráca medzi Národným ústavom detských chorôb (NÚDCH) v Bratislave a nemocnicou Hainburg an der Donau skráti čas prevozu novorodenca v ohrození života. Ministerstvo zdravotníctva SR spolu so Zdravotným a sociálnym fondom Dolného Rakúska vstúpili do projektu „Bridges for Birth“ v rámci programu Interreg.

Vyžaduje aj dobre fungujúcu cezhraničnú zdravotnú starostlivosť. Pomocou projektu „Bridges for Birth“ sa má vytvoriť prvý pokus na etablovanie dlhodobej cezhraničnej zdravotnej starostlivosti v rakúsko-slovenskom prihraničnom regióne. „Pri tejto forme spolupráce sa významne skráti doba prevozu novorodenca v ohrození života a zvýši sa tým predpoklad na jeho včasnú záchranu,“ uviedla hovorkyňa.

Možné bude prevážať novorodencov medzi nemocnicami

Cieľom projektu je navrhnúť legislatívne úpravy, ktoré umožnia prevoz novorodencov v kritickom stave medzi spomínanými nemocnicami a zabezpečiť prevoz prostredníctvom záchranného vozidla za použitia výstražnej signalizácie z Hainburgu do NÚDCH. Doposiaľ sa kritické prípady prevážali do nemocníc vo Viedni a Mistelbachu, ktoré sú vzdialené 40 až 80 km od Hainburgu. „Týmto sa ušetrí čas, ktorý môže mať vplyv na záchranu ľudského života. V rámci projektu je naplánovaný pilotný prevoz piatich novorodencov z Hainburgu do NÚDCH,“ informovala hovorkyňa.

Presuny by sa mali uskutočňovať na základe medzinárodnej zmluvy o zdravotnej starostlivosti, o ktorej príprave sa momentálne rokuje. V pilotnom projekte budú prevozy realizované rakúskym sanitným vozidlom aj personálom. Cieľovou skupinou budú zatiaľ slovenskí novorodenci so sprievodom matky. Praktické skúsenosti by sa v budúcnosti mohli preniesť do ďalšej spolupráce medzi oboma nemocnicami.

Rozpočet projektu podľa hovorkyne počíta s prostriedkami určenými na prevoz novorodencom v rámci pilotnej aktivity, konkrétna suma za prevoz nie je momentálne známa, nakoľko bude špecifikovaná na základe reálnej situácie.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk